ETH, BTC’nin 100 bin dolar yoluna taş mı koydu?

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) için kripto para piyasalarında umutlu bir 100 bin dolar beklentisi var. Ancak BTC henüz 65 bin doların üzerine çıkabilmiş değil. Bloomberg analisti Mike McGlone, BTC’nin 100 bin dolar seviyesine çıkamamasının sebebinin Ethereum (ETH) olabileceğini düşünüyor.

  Bitcoin (BTC) 2021 yılına rekor düzeylerde giriş yaptı. Aralık 2020’nin ortalarında başlayan rallide 20 bin doları aşarak piyasaları da ayaklandıran BTC, yeni yıla 30 bin dolar seviyesinde girdi. Ardından Bitcoin, yılın ilk 4 ayında tüm zamanların rekor seviyesini de 4 kez yeniledi. Ocak ayında 42 bin, Şubat ayında 58 bin, Mart ayında 62 bin ve Nisan ayında da 64 bin dolar seviyelerinin üstüne çıkarak rekor tazeledi. Bu aşamadan sonra, piyasanın o dönemki boğa koşusu da göz önüne alındığında, Bitcoin’in 100 bin dolara ulaşacağı fikri çok yaygın bir fikir haline geldi.

  McGlone’a Göre BTC’nin Önündeki Engel: ETH

  Sosyal medyada hala görülebilen “lazer gözler” akımı da BTC’nin 100 bin dolara ulaşacağı inancını temsil eden bir akım olarak başladı. Ancak BTC bu beklentileri hiçbir zaman karşılayamadığı gibi, bir de Mayıs ayında yılbaşındaki seviyesi olan 30 bin dolar seviyesine kadar çekildi. Temmuz sonlarından itibaren yeniden toparlanan BTC için 100 bin dolar umudu birçok kişide hala var. Ancak Bloomberg emtia stratejisti, başarılı analist Mike McGlone, BTC’nin 100 bin dolara çıkamamasının sebebinin Ethereum (ETH) olabileceğini düşünüyor.

  ETH Neden BTC’ye Engel Oluyor?

  Başarılı analist, daha önce Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarda birçok kez BTC’den 100 bin dolar fiyatını beklediğini ifade etmişti. McGlone, 18 Ağustos tarihinde verdiği bir röportajda BTC’nin şu anda 100 bin dolara çıkmasını engelleyen şeyin Ethereum olduğunu ifade etti. Başarılı analist, daha önceki açıklamalarında ETH’nin piyasa değeri ile BTC’yi geride bırakabileceğini iddia etmişti.

  McGlone’un ETH Fiyat Tahmini

  Ünlü analiste göre Ethereum’un ana akıma girmiş olması, insanların böylece DeFi ve NFT sektörlerine önem vermeye başlaması BTC’yi yavaşlatan en önemli faktör. NFT’lerin büyük kısmının ETH blockchaini üzerinde oluşturulması, McGlone’a göre ETH değerinin temellerinden biri. Ayrıca ETH için fiyat tahmini de veren McGlone’a göre Raoul Paul’un 20 bin dolarlık tahmini “biraz yüksek” ancak McGlone, ETH’nin 4 bin dolar üzerine çıkabileceğini düşünüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle