Kripto Para

Steam BTC desteğini neden kesti? Başkanı açıkladı

  Dünyanın en büyük oyun platformu olan Steam’in kurucu ortağı ve başkanı Gabe Newell, Steam’in Bitcoin (BTC) ödemelerini kabul etmeye başlamasından bu yana yapılan işlemlerin %50’sinin sahte olduğunu açıkladı. Bununla birlikte Steam, Bitcoin ödemelerini askıya aldı, NFT ve kripto para entegrasyonu olan oyunları da platformdan kaldırdı.

  Son yıllarda kripto para piyasalarının hızla büyümesinde birçok faktörün bir araya gelmesi etkili oldu. Mart 2020’de dünya genelinde görülen Covid-19 salgını, artan küresel enflasyon, kripto para sektörüne adım atan şirketler ve dev şirketlerin ödemelerde kripto paraları kabul etmeye başlaması, ekosistemin hızla büyümesini sağladı. Bitcoin (BTC) ile ödeme kabul etmeye başlayan platformlardan biri olan dünyanın en büyük oyun platformu Steam, kriptolar ile ödemeleri askıya aldığını açıklamıştı. Steam, öte yandan NFT ve kripto para entegrasyonu olan oyunları da yasaklama kararı aldı.

  “BTC ile Yapılan İşlemlerin Yüzde 50’si Sahteydi”

  Steam’in kurucu ortağı ve başkanı Gabe Newell, Steam’in Bitcoin ile ödemeleri kabul etmeye başlamasından bu yana yapılan işlemlerin %50’sinin sahte olduğunu açıkladı. Steam’in neden kriptolar ile ödeme almayı bıraktığını açıklayan Newell, PCGamer bünyesinden biri ile yaptığı konuşmada “Bitcoin ile yapılan işlemlerin yüzde 50’si sahteydi ve bunları yapanlar, platformda yer almasını istemediğimiz müşterilerdi.” dedi.

  Gabe Newell’in Açıklamaları

  Gabe Newell konuya ilişkin yaptığı açıklamasında, ayrıca volatilitenin de başka bir sorun olduğunu belirtti. Kripto para piyasasında görülen volatilitenin, kullanıcıların oyunlar için çok fazla ödeme yapmaları anlamına gelebildiğini belirten Newell, öte yandan Blockchain teknolojisini ise tamamen göz ardı etmediklerini ifade etti. Newell, blok zinciri teknolojisinin genel olarak zorlayıcı kullanım örneklerinin olmadığını söyledi. Konuya ilişkin açıklamasında Newell şu ifadelere yer verdi:

  “Blockchain teknolojisinde ve dağıtılmış bir defterin nasıl yapılacağını bulmakta gerçekten çok ilginç bir teknoloji var. Ancak bana göre insanlar hala neden dağıtılmış bir deftere ihtiyaçları olduğunu anlamadı.”

  Steam’de NFT’lere de İzin Yok

  Steam platformunda NFT’lere izin verilmeyeceği açıklanmış ve bu açıklama, onları kullanmak isteyen kullanıcılar tarafından tepki çekmişti. Oyun sektöründe tartışmalara neden olan bu karar ile ilgili de konuşan Newell, NFT’ler ile ilgili sorunların “kötü niyetli kişilerden” kaynaklandığını ifade etti. Newell’ın açıklamalarının yanı sıra son dönemlerde NFT alım-satım platformları da kullanıcıların kötü niyetli kişilerden ve girişimlerden nasıl daha iyi korunabileceklerini ele almaya başladı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle