Kripto Para

Cardano ağındaki aktif adres sayısında rekor artış!

  Son dönemlerde piyasa trendlerine uyarak değer kayıpları yaşayan Cardano (ADA), gelen bu düşüşlere rağmen Kasım ayında, aktif adres sayısı alanında önemli bir gelişme kaydetti. Cardano ağındaki aktif adres sayısı son 1 ayda %200’den fazla arttı.

  Cardano ağının yerel token’ı olan ADA, 2021 yılında çok ciddi değer artışları ile karşılaştı. Bir dizi ağ güncellemesi ile popülaritesini arttıran ADA, son dönemlerde ise değer kayıpları ile karşı karşıya kaldı. Piyasa trendleri aşağı yönlü iken trendlere uyan ADA’nın düşüşlerinde, İsrail merkezli kripto para borsası eToro’nun delist haberi de etkili oldu. Ancak ADA fiyatı her ne kadar son günlerde değer kayıpları ile gündeme geliyor olsa da Cardano ağındaki aktif adres sayılarında yaşanan artışlar, ADA adına umutlandırdı.

  Cardano Ağındaki Aktif Adres Sayısı 22 Kasım’da Zirveyi Gördü

  Messari tarafından aktarılan verilere göre Cardano ağındaki aktif adres sayısı 30 Kasım itibariyle 191 bin 500’ün üzerine çıktı. Her ne kadar bu seviye düşük bir seviye olarak kabul edilse de verilere göre 22 Kasım tarihinde ağdaki aktif adres sayısının 485 binin üzerine çıktığı tespit edildi. Kasım ayı başında bu sayı 161 bin seviyesinde kaydedilmişti. Cardano ağında gerçekleştirilen bir dizi güncelleme ve yükseltmenin, ADA’ya olumlu yansıdığı görülüyor.

  Cardano Ağındaki Alonzo Güncellemesi

  Cardano ağında yapılan güncellemelerden en önemlisi Alonzo yükseltmesi olmuştu. Bu güncelleme ile platforma akıllı sözleşmeler getirilmişti ve platform bu sayede daha yetenekli bir hale gelmişti. Ayrıca Cardano ağı Alonzo güncellemesi ile birlikte merkezi olmayan finans (DeFi) alanındaki birçok projeye de öncülük etmeye başladı. Öte yandan SundaeSwap gibi birçok sayıda merkeziyetsiz borsa (DEX) da şimdilerde yapım aşamasında ve geliştiriciler de dApp’ler üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

  Fiyat Düşerken Adres Sayısı Nasıl Arttı?

  ADA fiyatı son haftalarda piyasada görülen genel düşüş rüzgarlarında darbeler aldı. Ancak eToro platformunun delist haberi bu darbelerin en büyüğü oldu. ADA fiyatında değer kayıpları görülürken ağdaki aktif ağ sayısında artışlar yaşanması ise şaşırtıcı olabilir. Ancak Cardano ağında devam eden geliştirmelere karşı büyüyen ilgi, bu adres sayılarındaki artışı açıklıyor. Örneğin Ardadex, Cardano ağındaki ilk DEX ve NFT pazarı oldu ve öte yandan COTI de ağda yeni bir stablecoin olarak işlem görmeye başladı. Bu gelişmeler, adres sayısının arkasındaki etkenler olarak gösteriliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle