Kripto Para

JPMorgan yöneticisinden çok önemli “dip” açıklaması geldi!

  2022 genelinde kripto para piyasasını baskı altına alan Fed’in faiz politikası hakkında, ABD’nin ve dünyanın en büyük yatırım bankalarından biri olan JPMorgan’ın “bir sonraki” CEO’su olarak görülen ismi Daniel Pinto’dan kritik bir açıklama geldi. Pinto, Fed’in faiz adımlarını aynı şekilde devam etmesi gerektiğini söyledi ve “Dibi gördüğümüzü düşünmüyorum” dedi.

  ABD Merkez Bankası (Fed), 2022 itibariyle politika faizinde şahin duruşa geçti ve parasal sıkılaştırma adımları atmaya başladı. Bu kapsamda Fed, Ocak ayı haricinde 2022 yılındaki tüm Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantılarında politika faizinde artış uyguladı. Fed’in faiz artırma adımları, küresel piyasalarda doların güç kazanmasını sağlarken, Bitcoin (BTC) ve kripto para piyasasının baskılanmasına neden oldu. Fed’in faiz adımlarının ne kadar daha devam edebileceğine ilişkin kritik bir açıklama, JPMorgan yetkilisinden geldi.

  JPMorgan Yöneticisi Pinto’nun Açıklamaları

  ABD’nin ve dünyanın en büyük yatırım bankalarından biri olan JOMorgan’da, Jamie Dimon’dan sonra CEO’luk görevine gelmesi beklenen Daniel Pinto, Fed’in faiz adımlarını değerlendirdi. Pinto, faiz artırma adımlarının aynı şekilde devam etmesi gerektiğini söyledi ve “Dibi gördüğümüzü düşünmüyorum. Şirketlerin kazanç raporları hala yüksek geliyor” sözlerini dile getirdi. JPMorgan yöneticisine göre piyasalarda dip hala görülmedi.

  “Kazanç Raporları ve Beklentiler Hala Yüksek”

  Konuya ilişkin olarak NBC’ye açıklamalarda bulunan 59 yaşındaki Daniel Pinto, “Piyasalarda dibi gördüğümüzü düşünmüyorum. Şirketlerin kazanç raporlarına baktığımızda, hatta 2023 beklentilerine baktığımızda rakamların hala yüksek olduğunu görüyoruz. Şu anda muhtemele bir resesyonu fiyatlayan piyasalarla karşı karşıyayız” sözlerini dile getirdi. Pinto açıklamalarında ayrıca Fed’in Kasım ve Aralık aylarında atacağı faiz adımlarına ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.

  Pinto’dan “Kripto Para” Yorumu

  Daniel Pinto, insanların Fed’i “şahin bulduğunu” ancak kendisinin buna katılmadığını belirtti. Fed’in yavaşlaması gerektiğine ya da artırımları durdurması gerektiği fikrine katılmadığını dile getiren Pinto, “Enflasyonu düşürmek ve kontrol altına almak çok önemli. Kontrol altına almak bize resesyonun uzamasına mal olacaksa, bu da bizim ödeyeceğimiz bir bedel olacaktır” sözlerini dile getirdi. Kripto paralar hakkındaki fikirleri de sorulan Pinto, bu konuda olumsuz ve belirsiz açıklamalarda bulundu:

  “Gerçek şu ki kripto bu sistemle pek de alakası olmayan ve çok küçük bir varlık sınıfı olarak ortaya çıktı. Ancak teknoloji konusunda belli ki bu alanda bir şeyler olacak fakat şu anki haliyle değil.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle