Kripto Para

BTC yatırımcılarına kötü haber! FED’in eylülde faiz hamlesi ne olacak?

  ABD Merkez Bankası FED’in faiz artırmaya başladığı 2022 yılından bu yana Bitcoin (BTC) ve kripto paralarda değer kaybı hız kazanmıştı. FED’in parasal sıkılaştırma politikasında sona gelindiği düşünülürken Bank of America (BofA) analistleri aksi yönde görüş bildirdi. BTC ve kripto paraları olumsuz etkileyebilecek beklentilerin detayları açıklandı.

  ABD merkezli küresel bankacılık devi Bank of America’nın döviz analistleri FED’in eylül ayında faiz oranlarını bir kez daha artırmayı tercih edeceği yönünde tahminlerde bulundu. Analistler doların diğer para birimlerine karşı yükselişe geçmesini bekliyor. Bu beklentiler Bitcoin ve kripto paralar için olumsuz bir tablo çiziyor.

  FED Eylülde Faiz Artışına Devam Edebilir

  Wall Street Journal’de yer alan habere göre Bank of America FX analistleri haziran ayındaki TÜFE’nin beklentilerin altında kalmasına rağmen 2023’te doların değer kazanmasına yönelik iyimser tahminlerini sürdürdüklerini belirtti. Son dönemdeki ekonomik olayların FED için zorluk yaratacağını düşünen analistler, bu yüzden dolar endeksinde gevşeme beklemiyor.

  BofA analistleri paylaştıkları raporda FED’in eylül ayında yeniden faiz artıracağını öngörüyor: “ABD reel politika faizleri pozitif ve 2024’e kadar G10’daki en yüksek oran. Enflasyon beklentileri ve finansal koşullardaki gevşeme, FED’in güvercin bir tutum sergilemesini engelleyebilir.”

  BTC ve Kripto Paralar Baskı Altında

  Bu hafta Çarşamba günü açıklanan 25 baz puan faiz artışı kararından sonra Bitcoin ve kripto paralarda inişli çıkışlı fiyat hareketleri görülmüştü. FED’in eylül ayında bir kez daha 25 baz puan faiz artırma olasılığı kripto para piyasası üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor. Dolar endeksinin gücünü kaybetmemesi halinde kripto paralar başta olmak üzere riskli piyasalardaki pozitif beklentiler tersine dönebilir.

  BofA uzmanlarına göre FED’in beklenen güvercin duruşuna yönelik potansiyel zorluklar arasında enflasyon beklentileri öne çıkıyor. ABD’de reel faizlerin pozitif kalacağı ve 2024 yılına kadar G10 ülkeleri arasında en yüksek konumunu koruyacak adımlar atması bekleniyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle