Kripto Para

Amerikan bankasından Bitcoin için balon benzetmesi

  Kripto para piyasasının toplam değeri her geçen gün artmaya devam ederken, piyasaya dair anketler de dikkat çekiyor. Bank of America tarafından düzenlenen anketin sonucunda Bitcoin için balon nitelemesi yapıldı…

  Finans dünyasının en büyük bankalarından biri olan Bank of America, geçtiğimiz dönemde Bitcoin piyasası hakkında kapsamlı bir anket gerçekleştirdi. Sadece dünyanın önde gelen fon yöneticilerinin katıldığı bir anket olan bu araştırmanın sonuçları ise kripto para yatırımcılarını memnun etmedi. Özellikle Bitcoin destekçileri, anketin mantıksız ve gereksiz olduğunu iddia etti.

  Bitcoin’in perakende yatırımcılar dışında kurumsal benimsenmesi de artarken, fon yöneticilerinin katıldığı anketin sonuçları kafalarda soru işareti bıraktı. Ankete katılan ünlü fon yöneticilerine, “Bitcoin bir balon mu?” sorusu yöneltildi. Finans dünyasının önde gelen yatırım uzmanları bu soruya verdikleri yanıtla kripto para topluluğunun da dikkatlerini üzerine çekmeyi başardı.

  Bitcoin Hala Balon Olarak Görülüyor

  Geçtiğimiz dönemde de Bitcoin’in benimsenme oranları ve fiyatı bugünkü seviyelerden daha düşük durumdayken BTC hakkında balon yakıştırması yapılıyordu. Finans dünyasının en büyük bankalarından Bank of America tarafından yapılan anket sonucunda da benzer bir sonuç çıktı. Ankete katılan fon yöneticilerinin yüzde 74’ü, lider kripto para biriminin hala “bir balon” olduğunu düşünüyor.

  Ankete katılım gösterenlerin sadece yüzde 16’sı Bitcoin için “Balon değil” ifadelerini kullanması dikkatlerden kaçmadı. Ankete katılan aynı fon yöneticilerinin ABD ekonomisi kötü durumdayken son dönemde suni şekilde yükselen ABD hisse senedi piyasaları hakkında aynı yorumu yapmadıkları görüldü.

  BTC Topluluğu Tepki Gösterdi

  Özellikle koronavirüs salgını sebebi ile zor dönemden geçen ve ekonomik sorunların daha da öne çıkmaya başladığı ABD’de hisse senedi piyasalarındaki yükseliş sürüyor. Bazı finans uzmanları ve fon yatırımcıları bu piyasadaki yükselişi suni olarak nitelendiriyor. Ancak Bank of America anketine katılanların sadece yüzde 7’si hisse senedi piyasasın “balon” olduğunu düşünüyor. Katılımcıların yüzde 93’ü ABD hisse senetlerindeki yükselişin doğal olduğunu vurgulaması Bitcoin topluluğunun tepkisini çekti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle