Kripto Para

Özgür Demirtaş’tan kripto yatırımcılarına “son vagon” uyarısı

  Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, kripto para piyasasında 2018’dekine benzer bir çöküş olacağını dile getirdi. Ünlü ekonomist, bu çöküşte en çok da “son vagona” binenlerin canının yanacağını söyledi.

  Yerli kripto para piyasasında son dönemlerde üst üste birçok can sıkıcı haber gündeme geldi. Thodex ve Vebitcoin borsalarından gelen skandal haberlerden sonra uzmanlar yatırımcılara yönelik uyarılarını sıklaştırmaya başladı. Gündeme gelen bu uyarılara bir yenisi de Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş’tan geldi.

  Ünlü ekonomiste göre kripto para piyasasında 2018 yılındakine benzer bir çöküş yaşanacak. Özgür Demirtaş bu olası çöküş için yatırımcıları uyardı. Ünlü ekonomist uyarısında “Son vagona binenlerin canı çok yanacak. ‘Kısa vadeli girer çıkarım’ diyenler çok üzülecek.” sözlerini dile getirdi. Ancak Demirtaş’ın dile getirdiği olası çöküş için bir tarih öngörüsü bulunmuyor.

  2018 Yılında Neler Olmuştu?

  2018 yılında, kripto paraların toplam piyasa değeri 850 milyar dolar seviyesine kadar yükselmişti. Fakat bu aşamadan sonra piyasada genel bir çöküş yaşandı. Bu çöküşle birlikte Bitcoin (BTC) de dahil olmak üzere birçok kripto para adeta çakıldı. Aralık 2020 döneminde Bitcoin’in atağı ile başlayan ralli sonrası, piyasanın değeri tekrar yukarı yönlü ivme kazanmaya başladı. Bu yükselişler sonrası kripto paraların toplam piyasa değeri 2,3 trilyon doların üzerine kadar çıktı.

  Özgür Demirtaş’ın Açıklamaları

  Ünlü ekonomist Demirtaş, Blockchain teknolojisinin devrim niteliğinde olduğunu ifade ederek, diğer güçlü projelerin ihtiyaçlardan dolayı ortaya çıktığını savundu. Demirtaş açıklamalarında, kripto paraların yapısındaki volatilitenin herkes tarafından kaldırılamayacağını dile getirdi. Yatırımcılara uyarılarda bulunan Demirtaş’ın ifadeleri şöyle:

  Kripto piyasalarında 2018 yılına benzer çöküş yine olacak ve her yatırımda olduğu gibi son vagona binenlerin canı çok yanacak. ‘Kısa vadeli girer çıkarım’ diyenler çok üzülecek. Bu olacak ama ne zaman olacağını halving bazlı ısı haritalarının söylediği dışında pek bilmiyoruz.

  Yüzde 70, 80, 90 çöküşleri midesi kaldıramayacakların, midelerinin kaldıramayacağı miktarlarla asla girmemeleri lazım. 2016-2017 yıllarından yatırımcı olup zaten 10-20 kat kazanmış olan bir yatırımcı ile bugün yatırım yapan nasıl aynı toleransa sahip olabilir? Olamaz. Kendinizi koruyun.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle