Kriptopara

Bitcoin Nedir? 13 Soruda Kriptopara Gözünden BTC

  10 yılı aşkın bir tarihi bulunan Bitcoin hakkında tüm Dünya'nın merak ettiği bir takım sorular mevcut. Daha gelişim aşamasında olan bu teknolojiye insanlık daha yeni yeni alışmaya başlıyor.

  A'dan Z'ye Bitcoin Rehberi

  Bir bankaya veya devlete bağlı olmayan lider kripto para birimi Bitcoin hakkında bilgileri bu yazımızda sunacağız. Blockchain teknolojisinin doğuşu ile ortaya çıkan Bitcoin hakkında merak edilen pek çok soru var. Bitcoin yasal mı, madenciliği nasıl yapılır, nasıl üretilir, Bitcoin hashrate ve fork terimleri nedir gibi soruların da aralarında yer aldığı 13 farklı soruya yanıt arayacağız.

  Bitcoin Nedir Ne Zaman Çıktı?

  Bitcoin, 2008 yılı Ekim ayında Satoshi Nakamoto (kimliği belli olmayan bir kişi veya bir grup geliştirici) Blockchain’in manifestosunu internet üzerinden yayınlamıştır.

  Bitcoin Yasal mı?

  Bitcoin yasadışı veya yasal olarak tanımlanamayan dijital varlıktır. Bu tanımlama onun nasıl kullanıldığına bağlı olarak yapılır. Herhangi bir ülkeye ve merkez bankasına ait olmayan BTC için yasa dışı tanımlaması yapılmamıştır. Dünya üzerindeki bir ülke resmi kaynaklarında veya hukuk sisteminde BTC’nin yasa dışı bir kripto para birimi olduğunu belirtmemiştir.

  Bitcoin Wallet Nedir?

  Bitcoin Wallet, BTC cüzdanı olarak adlandırılan dijital üründür. Bitcoin Wallet aynı zamanda Bitcoin adresi olarak adlandırılır. 27 ile 34 sayı ve harf karakteri birleşiminden oluşan özel şifreye sahiptir. BTC’leri güvenli şekilde saklamak için kullanılır. 

  Bitcoin Madenciliği Nedir ve Nasıl Yapılır?

  Bitcoin madenciliği, Bitcoin işlemlerinin gerçekleşmesi için bir dizi matematik problemi çözerek Blockchain ağına katkı sağlamaktır. Bu katkı sayesinde BTC ödülü alınır. İsteyen herkes BTC madencisi olabilir.

  Bitcoin madenciliği yapmak için ilk olarak Bitcoin Wallet alınmalıdır. Ardından donanım açısından kaliteli ve yüksek performanslı bir bilgisayara ve ona entegre olan ASIC çip’e sahip olmak gerekiyor. Grafik işlemcisi ve ekran kartı performansları yüksek ve ASIC çip destekli bilgisayar edinilir. Bu cihaz ile Bitcoin madencilik platformlarına internet üzerinden erişim sağlanıp, Bitcoin Wallet bilgileri ile platforma üyelik sağlanır. 

  Ardından havuzda görüntülenecek olan bir dizi matematik problem çözüme ulaştırılır. Her biri çözümde ağdaki iki kullanıcı arasındaki BTC yatırım işlemi onay alır. İşlem onaylarını veren madenciler ise ödeüllerini BTC olarak cüzdanlarına alırlar. 

  Nasıl Üretilir?

  BTC üretimi yapmak için Bitcoin madenciliği yapmak gerekir. Bir madenci iki kullanıcı arasında takas veya alım-satım işleminin gerçekleşmesini sağlayan blokları onaylar. Bu onayı madencilik sürecinde çözdüğü matematik kod ile sağlar. Her bir blok onayında ise işlem ücreti açığa çıkar. İşlem ücretiyle açığa çıkan BTC’ler üretilmiş BTC’lerdir. Üretilen Bitcoin’lerin bir kısmı ise madenci tarafından alınır. 

  Bitcoin Trader Nedir?

  Bitcoin Trader, kendi için en karlı yatırıma ulaşacağı zamanı sağlıklı şekilde tespit eden ve tam o anda yatırım gerçekleştiren kişidir. Traderlar kripto para piyasasında değişen fiyatlara ve artan strese her zaman hazır olan yatırımcılardır. 

  Bitcoin Endeksi Nedir?

  Bitcoin endeksi, Bitcoin yatırımcılarının alım-satım işlemini yaparken ileriyi görebilmesine yardımcı olan bir endekstir. Kripto para piyasasında Bitcoin yatırımcılarının o an gösterdikleri hareket eğilimini yansıtır. Örneğin Bitcoin endeksi 20 puanın altında görüntüleniyor ise piyasada yatırımcıların korku dolu olduğu veya yatırımda kararsız oldukları ortaya çıkar.

  Bitcoin endeksi eğer 60 puanın üzerinde görüntüleniyorsa, yatırımcıların o an aşırı aç gözlü oldukları ve alıma yönelebilecekleri anlaşılır. 0 ila 100 puan arasında belirlenen BTC endeksi yatırımcıya ışık tutacak belirli bilgileri verir.

  Bitcoin Fork Nedir?

  Bitcoin Fork, Türkçe anlamı çatallanma olarak aktarılan bir kavramdır. Bitcoin Fork, Bitcoin’in mevcut Blockchain ağının ondan ayrılan kopyalarının oluşması anlamına gelir. Fork belirli koşullarda sistemsel hataların giderilmesi veya bir kripto para biriminin daha teknolojik bir yapıya ulaştırılması için tercih edilebilir. Belirli zamanlarda ise kripto para birimin işleyişi hakkında anlaşmazlığın geliştirici gurupta ortaya çıkması fork’un gündeme gelmesine sebep olur.

  Güvenli midir?

  Bitcoin merkeziyetsiz ağda işlem gören kripto para birimidir. Bu açıdan çevrim içi koşullarda saldırılar ile karşılaşma olasılığı bulunur. Güvenliği hakkında detaylar ele alınırken, işlem gördüğü Blockchain ağının saldırılarla ele geçirilmesinin neredeyse imkansız olduğunu belirtilir. Uçtan uca şifreli olan ve dünya üzerine yayılmış milyonlarca madenci cihazının onayları ile hareket eden bir ağda BTC’lerin saldırıyla ele geçirilmesi oldukça zordur. Bu BTC açıdan gerekli güvenlik koşullarını sunar. 

  Çevrimiçi cüzdanlarda kripto para borsalarının yaşayabileceği saldırılarla karşılaşma riski bulunur. Bunu önlemek için ise Bitcoin çevrimdışı, donanım cüzdanda güvenli şekilde saklanır. 

  Helal / Caiz mi?

  Kripto para birimleri hakkında diyanet tarafından yapılmış olan bir açıklama bulunmakta. Diyanet kripto para birimi eğer haksız kazanç sağlamak amacıyla kullanılıyorsa kullanımının caiz olmadığını belirtmiştir. Normal şartlarda BTC alma ve satma işlemlerinde bir mahzur görülmemiştir. Ancak BTC kamuoyunda saadet zinciri olarak adlandırılan uygulamalar ile sadece bir kesimi zengin etmek için kullanılırsa, yatırımının haram olduğu ifade edilmiştir. 

  Bitcoin Virüsü Nedir?

  Bitcoin virüsü, bir kişinin bilgisayarının CPU ve GPU gücünün başka bir kişi tarafından kullanılabilmesine izin veren kötü niyetli bir yazılımdır. Örneğin bilgisayarı Bitcoin virüsü kapan bir kişinin cihazının CPU gücü, kötü niyetli yazılımı dijital ortama aktaran kişi tarafından BTC üretiminde kullanılır. Bu yolla madencilik yapan kötü niyetli kişi çok daha yüksek bir performans ile BTC üretir. Virüsü bulaştıran kişi başkaları üzerinden kazanç sağlar. Virüsü kapan PC’nin ise performansı ciddi oranda azalır.

  Ayrıca, bilgisayarda kopyaladığımız bir BTC adresini ara bellekten otomatik olarak kendi BTC adresi ile değiştiren virüs türleri de vardır. Buna önlem olarak kullanıcılar kopyalayıp yapıştırdıkları BTC adreslerinin en azından son karakterlerini manuel kontrol etmesinde yarar vardır.

  Bitcoin Hash Rate Nedir?

  Bitcoin hash rate, blokzincir üzerinde bir BTC işleminin gerçekleşebilmesi için saniye içinde ne kadar onay verme denemesi yapıldığını gösteren sayıdır. SHA256 algoritması ile saniyede gerçekleşen deneme sayısını verir. 

  Hash rate hızı ne kadar verimli ise madencinin blokları onaylama hızı da o kadar yüksektir. Bu kapsamda madencinin kazanacağı BTC miktarı da yüksek onay sayısına bağlı olarak artar. Örneğin 60 saniyelik hash oranı olan bir cihaz, işlem için bloklara ilişkin matematik kodları çözerken saniyede 60 tahmin yapabilir. Hash rate zorluğu ve kolaylığı sistem tarafından otomatik olarak ayarlanan ve sürekli güncellenen bir kavramdır.

  BTC Nasıl Alınır?

  BTC almak için internetten Binance benzeri kripto para borsası platformlarından tercih edilene giriş yapılır. Görüntülenen ana sayfa üzerinden  "kayıt ol" sekmesine tıklanır. Kayıt sekmesi içinden açılan tablo üzerine kimlik ve e-posta bilgileri girilip, onay verilir.

  Hesap onayı ardından ulaşılan yeni sayfadan "para yatır" sekmesine tıklanıp, hesabın sanal cüzdanına kredi kartından veya kişisel banka hesabından para transfer edilir. Hesaba para yatırma adımı ile açılan pencereden "kripto para satın alım" sekmesine giriş sağlanır. Son sayfa üzerinden BTC kripto para birimi ve miktarı seçilip, alım emri verilir. Satın alınan BTC miktarı hesabın sanal cüzdanında görüntülenir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle