Kripto Para

SEC Bitcoin için ETF başvurusunu incelemeye başladı

  Son dönemlerde Ripple davası ile sık sık gündeme gelen ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) bu kez Bitcoin (BTC) ETF’i ile gündemde. SEC, varlık yönetim şirketi WisdomTree’nin Mart ayında dosyalanmış olan BTC ETF’ini değerlendirmeye başladı. SEC söz konusu dosyayı değerlendirmeye aldığını kamuoyu açıklaması ile duyuruldu.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), son aylarda Ripple davası ile sık sık gündeme geliyordu. Ripple davası sonrasında birçok kişinin daha yakından tanımaya başladığı SEC’nin görev tanımında birçok unsur bulunuyor. Komisyon, ABD’deki elektronik menkul kıymet piyasaları da dahil olmak üzere tüm piyasaları, faaliyetleri ve kuruluşları düzenlemekle sorumlu.

  Aralık 2020 döneminde Ripple şirketine açtığı XRP davası ile daha sık gündeme gelmeye başlayan SEC, bu kez de Bitcoin ETF’i ile gündeme geldi. Varlık yönetim şirketi WisdomTree’nin Mart ayında dosyalanmış olan BTC ETF’nin değerlendirmeye alındığı SEC tarafından kamuoyu açıklaması ile duyuruldu.

  SEC, WisdomTree’nin Bitcoin ETF başvurusunu inceleyecek. İnceleme sonrasında SEC bu başvuruyu onaylarsa WisdomTree’nin BTC ETF’i ABD’nin en büyük borsalarından CBOE’de (Chicago Board Options Exchange) listelenecek. CBOE, 1973 yılında kurulmuş bir türev borsasıdır.

  BTC ETF Başvurusunda WisdomTree Yalnız Değil

  WisdomTree’nin incelemeye alınan Bitcoin ETF başvurusunun yanı sıra kripto para yönetim hizmetleri veren Kryptoin şirketi ve BTC ETF’i için yeni bir başvuruda bulundu. Kryptoin şirketi daha önce de Ekim 2019 döneminde bir başvuruda bulunmuştu. O dönemki başvurusunda şirket NYSE Arca’da “Kryptoin BTC ETF Trust’ı” listelemeyi teklif etmişti.

  WisdomTree ve Kryptoin şirketlerinden gelen iki BTC ETF başvurusu, ASkyBridge Capital, VanEck ve NYDIG gibi şirketlerin yaptığı sekiz BTC ETF başvurusunun bulunduğu bir zamanda incelemeye alındı. İncelemeye alınan sekiz BTC ETF başvurusunun hiçbiri şu ana kadar onaylanmadı. Ancak ilerleyen dönemlerde bu durum değişebilir.

  Bitcoin ETF’i Nedir, Kimler Ne Yapabilir?

  Bitcoin ETF’i, perakende ve kurumsal Bitcoin yatırımcılarına bir avantaj sağlar. Yatırımcılar bu sayede doğrudan Bitcoin yatırımı yapmaya gereksinim duymaz. BTC ETF’i sayesinde yatırımcılar, BTC için düzenlenmiş bir varlık sınıfına yatırım yapabilir. Dalgalanmaların sık görüldüğü bir pazarda BTC ETF’leri güvenli bir liman sağlayabilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle