Kripto Para

Bitcoin Hash Rate oranı kritik seviyelere geriliyor!

  Lider kripto para birimi Bitcoin fiyatında olumsuz haberlerin etkisiyle fiyat dalgalanmaları sürüyor. Bu süreçte ağdaki BTC hash rate oranında da ciddi oranda geri çekilmeler yaşanması dikkatlerden kaçmıyor…

  Kripto para piyasasında hareketli bir dönemden geçilirken, yatırımcıların piyasanın geleceğine dair endişeleri de artıyor. Olumsuz haber akışının etkisi Bitcoin (BTC) fiyatında gerilemeye neden oldu. Bu gelişmelerin yanı sıra Çin’de yaşanan elektrik kesintileri de lider kripto para biriminin fiyatındaki düşüşü derinleştiriyor.

  Bitcoin hash rate oranında ciddi oranda geri çekilmeler yaşanması, kripto para uzmanlarının dikkatinden kaçmadı. Yatırımcıların da yakından bildiği üzere Bitcoin hash rate, BTC ağının işlem gücünü ölçmek için kullanan bir birim olarak önem taşıyor. Bir başka deyişle Bitcoin hash rate güçlü olduğunda kripto paranın madencilik aktivitesinin de güçlü olduğu ifade ediliyor. 

  Bitcoin Madenciliğinde Çin’in Önemi

  Lider kripto para birimi Bitcoin madenciliğinde Çin önemli bir yere sahip olmasıyla sektörde öne çıkıyor. Ucuz enerji fırsatlarından yararlanmak isteyen şirketler de Çin’in belirli bölgelerinde tesis kurarak Bitcoin madenciliği yapıyor. Çin’in Xinjiang bölgesinde geçtiğimiz dönemde yaşanan patlamalar nedeniyle madenciler çalışamaz hale gelmişti.

  Bu süreçte Bitcoin hash rate oranı büyük bir düşüş yaşamasıyla BTC fiyatını da olumsuz etkilemişti. Kripto para piyasasında büyük panik yaratan o günde Bitcoin fiyatından sadece 24 saat içinde 10 bin dolar silinmişti. Çin’de Bitcoin madencilik tesislerinin en fazla yoğunlaştığı bölgelerden biri de Sichuan bölgesi olarak ünlendi.

  Elektrik Kesintileri Hash Rate Oranını Düşürüyor

  Sichuan’da hidro elektrik santrallerinin verimli kullanılamaması ve çevre bölgelerden elektrik satın alınması bölge idaresinin de tepkisini çekiyor. Zaman zaman yaşanan elektrik kesintilerinin Bitcoin madenciliğini olumsuz etkilediği görülüyor.

  Kripto para uzmanları, bu bölgedeki elektrik tüketiminde yaşanan sorunların Bitcoin madenciliği ve BTC fiyatı üzerindeki olumsuz etkisine dikkat çekiyor. Piyasadaki son verilerle, Elon Musk’ın manipülasyonları ve madencilik yapılan bölgelerde yaşanan elektrik kesintileri, BTC fiyatında düşüş yaşanmasına yol açtı. Uzmanlar, Sichuan’daki durumun geçici olduğunu belirtiyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle