Kripto Para

BTC Hash Rate düşmeye devam ediyor! Fiyatı etkiler mi?

  Kripto para piyasasında hareketli bir dönem yaşanırken, Bitcoin hash rate oranında da düşüş gözlemlendi. Çin’den gelen kripto para madenciliğine önlem haberleri, hash rate oranında düşüşe neden oldu…

  Bitcoin, geçtiğimiz günlerde El Salvador tarafından yasal para birimi olarak kabul edilmiş ve bu haberler kripto para piyasasında yükseliş hareketine başlamıştı. Hızlı bir toparlanma sürecine giren BTC fiyatındaki pozitif sinyaller kısa sürdü. Öte yandan daha önceden Bitcoin ve kripto para madenciliğine karşı sert önlemler alacağını söyleyen Çin’den gelen haberler ise piyasayı olumsuz etkiledi.

  Bilindiği üzere Çinli yetkililer ülkedeki enerji tüketimini öne sürerek Bitcoin ve kripto para madencilik tesislerini yasaklamaya başladı. Mevcut durumda faaliyet gösteren madencilik tesisleri de hızlı çıkartılan kanunlar ile faaliyetlerine ara vermek durumunda kaldı. Bitcoin madenciliğinde Xinjiang eyaleti, İç Moğolistan ve Sincan bölgelerinin önemi çok dikkat çekici bir seviyedeydi. 

  Çin’de Alınan Kararlar BTC Hash Oranını Vurdu

  Çin’in stratejik bölgeleri olan ve Bitcoin madenciliği ile ünlü bu yerlerinde alınan yasak kararları, sektörü olumsuz etkiledi. Çin’den gelen madencilik yasağının arından Bitcoin hash oranı ciddi oranda düşmeye başladı. Son olarak Sincan bölgesinde de madencilik faaliyetleri durdurulunca Bitcoin hash oranındaki düşüş hareketi hız kazandı. 

  Popüler Çinli kripto para gazetecisi Colin Wu’nun sosyal medyada açıkladığı güncel verilere göre Bitcoin hash oranı 20E’ye kadar geriledi. Akşam saatlerinde bir paylaşım daha yapan Wu şu ifadeleri kullandı: “Bitcoin ağında 1 saat 45 dakika boyunca yeni blok üretilmedi. Ortalama hashrate oranı düşmeye devam ediyor. Bu 12 Mayıs’taki zirveden yüzde 37’lik bir düşüş anlamına geliyor.” 

  BTC Fiyatını Nasıl Etkiler?

  Bitcoin ağındaki hesaplama gücünü ifade eden hash rate oranı BTC ağı için önem taşıyor. Bitcoin fiyatı ile aralarında doğrudan bir korelasyon olmasa da hash rate oranında yaşanan ani düşüşlerin Bitcoin fiyatında da dalgalanmalar yarattığı görüldü. Geçtiğimiz dönemde yine Çin’deki elektik kesintileri sonrası hash rate oranındaki sert düşüş sonrası BTC fiyatı çakılmıştı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle