Kripto Para

BTC havuzlarında hash rate düşüşü endişe yaratıyor!

  Kripto para piyasasına yönelik Çin hükümetinin baskıcı tutumu, Bitcoin madenciliği sektörünü olumsuz etkiledi. Çin’in baskıları sebebiyle ülkedeki madencilik havuzlarının hash rate oranında hızlı düşüş yaşandı…

  Bilindiği üzere kripto para sektöründe en büyük Bitcoin madenciliği havuzları Çin’de bulunuyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarının yoğun olduğu bölgelerde elektriğin ucuz olması sebebiyle pek çok Bitcoin madencilik şirketi de Çin’i tercih etmekteydi. Ancak son dönemde Çin hükümetinin kripto para madenciliğine yönelik tutumu bu tabloyu değiştirmeye başladı. 

  Kripto para sektöründeki son verilere göre Çin merkezli madencilik havuzlarının hash rate oranında son 24 saatte yüzde 11 ile yüzde 30 arasında düşüş yaşandı. Sektörün önde gelen Çin merkezli AntPool, F2Pool, Poolin ve BTC.com havuzlarının hashrate değişimi analistlerin dikkatinden kaçmadı. 

  Çin Dışındaki Borsalarda Durum Normal

  Kripto para sektörünün en büyük borsası Binance dışında Huobi’nin madencilik havuzlarında da son 1 gün içinde ciddi oranda hash gücü kaybı yaşandı. Bununla birlikte Çin merkezli kripto para borsalarında yaşanan hash rate oranı düşüklüğü panik yarattı. Kripto para yatırımcıları bu nedenle biraz tedirgin olsalar da Çin dışında işlerin normal olması teselli edici oldu.

  Kripto para uzmanları dev madencilik havuzlarındaki hash rate düşüşlerinin, Çin’in madencilere yönelik eylemlerinin ardından geldiğini vurguladı. Son olarak Xinjiang’daki özerk bölge olan Changji hükümeti Zhundong Teknoloji parkı yetkililerine bir emir göndererek Bitcoin madenciliğini durdurmalarını istemişti.

  Çin’deki Kripto Para Madenciliği Durduruluyor

  Yerel yönetimler bölgelerindeki kripto para madencilik faaliyetlerini kapatmaları talimatlarını duyurmaya başladı. Çeşitli üretim tesislerinin kurulu olduğu ekonomik bir bölge olan Zhundong Teknoloji parkında da çok sayıda kripto para madencilik tesisinin bulunduğu biliniyor. 

  Bitcoin fiyatında nisan ayında yaşanan hashrate kaynaklı sert düzeltme hareketinde de bu bölgede yaşanan elektrik kesintileri etkili olmuştu. Bu yüzden Bitcoin yatırımcıları tedirginlik yaşamaya devam ediyor. Çünkü Çin hükümetinden gelen yasaklama emirleri sonrası kapanan havuzlar nedeniyle hash rate oranında düşüş olduğu görülüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle