Kripto Para

Bitcoin'de 1 günlük mucize: 100 milyon dolarlık yatırım!

  Kripto para piyasaları, dün Federal Rezerv’in faiz kararını ve Jerome Powell’ın yorumlarını beklerken, Bitcoin’in fiyat hareketleri de dikkat çekiciydi.

  Kripto para piyasası, dün ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırmama kararına odaklanmıştı. Bu kararın ardından Bitcoin fiyatları 70.000 dolar seviyesine kadar yükselmiş olsa da, sonrasında 68.000 dolar bandının altına gerilemişti.

  Ancak ABD'de spot Bitcoin ETF'lerine yönelik yatırımcı ilgisi oldukça yüksekti. Son 24 saatte bu ETF'lere toplam 100,9 milyon dolarlık giriş gerçekleşti. Bu durum, Bitcoin'e olan ilginin ve güvenin arttığının açık bir göstergesi olarak yorumlanıyor.

  ABD’DE BITCOIN ETF’LERİNE BÜYÜK İLGİ

  Kripto para dünyası, dün Federal Rezerv’in faiz kararına ve Jerome Powell’ın yorumlarına kitlendi. Bu arada Bitcoin’in fiyatında gerçekleşen hareketler de dikkatleri çekti. Fed, beklenenin aksine faiz oranlarında bir değişikliğe gitmedi ve mevcut oranları korudu.

  Bu kararın etkisiyle Bitcoin, 70.000 dolarlık psikolojik sınırına yaklaşmıştı fakat daha sonra 68.000 dolar seviyesinin altına geriledi. Ancak, gözler aynı zamanda ABD’deki spot Bitcoin ETF’lerine yapılan yatırımların üzerindeydi.

  ETF’LERDE GÖZLE GÖRÜLÜR ARTIŞ

  22 Haziran’da, ABD’deki spot Bitcoin ETF’leri toplamda 100,9 milyon dolarlık bir girişle yatırımcıların ilgisini çekti. Bu artış, Bitcoin’e olan güvenin somut bir göstergesi olarak yorumlandı. Fidelity’nin Bitcoin ETF’si, 51 milyon dolarlık en büyük girişi kaydetti ve kripto para sektöründeki lider konumunu pekiştirdi. Finans devi BlackRock ise 16 milyon dolarlık girişiyle dikkatleri üzerine çekti.

  Bitwise ve VanEck gibi şirketler sırasıyla 15 ve 12 milyon dolarlık girişlerle ön plana çıktılar. VanEck’in uzun süredir savunduğu Bitcoin ETF’lerinin benimsenmesi konusundaki ısrarı, bu girişlerle meyvesini vermiş görünüyor. Cathie Wood’un yönetimindeki Ark Invest ise 9 milyon dolarlık girişle yatırımcıların dikkatini çekti.

  Diğer yandan, Grayscale ve Invesco gibi bazı şirketlerin herhangi bir giriş bildirmediği görüldü. Bu durum, piyasadaki rekabet ve yatırımcı tercihlerinin bir sonucu olabilir. Bitcoin fiyatındaki artışlarla paralel olarak spot Bitcoin ETF’lerine olan ilginin arttığı gözlemlenirken, fiyat düşüşlerinin ETF çıkışlarına yol açabileceği de biliniyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle