Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Ethereum Borsa Özeti 14 – 20 Aralık 2021

  Kripto para piyasasında hareketli bir dönemden geçilirken en büyük ikinci kripto para Ethereum (ETH) fiyatı yakından takip ediliyor. Altcoin yatırımcılarının mercek altına aldığı ETH grafiğinde inişli çıkışlı bir hareket görüldü. Geride kalan haftada yatay bir seyirde kalan ETH, piyasadaki belirsizliklere rağmen çok fazla kayıp vermemesiyle beğeni topladı.

  14 Aralık ile 20 Aralık 2021 tarihleri arasında Ethereum fiyatında etkili olan gelişmeleri ve önemli fiyat hareketlerini haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  14 Aralık Salı Ethereum Borsa Özeti

  Lider altcoin Ethereum, hafta başındaki negatif görünüme rağmen kayıplarını telafi etmeye başladı. Bir önceki gün sert bir düşüş yaşayan ETH fiyatında 14 Aralık Salı gününde toparlanma sinyalleri takip edildi. En büyük ikinci kripto para birimi Ethereum fiyatı Salı gününde yüzde 2.11 oranında yükselerek yeniden 3.861 dolar seviyesinden işlem gördü. 

  En büyük kripto para yatırım fonu Grayscale Investments tarafından “Grayscale Bitcoin Yatırımcı Çalışması 2021” isimli bir rapor yayınladı. Bu anketten çıkan sonuçlar Bitcoin’deki fiyat artışının yatırımcıları Ethereum (ETH) ve Dogecoin (DOGE) gibi farkındalık oranı yüksek altcoinlere yönelttiğini gösterdi. Grayscale CEO’su Michael Sonnenshein raporu yorumlarken ETH’nin başarısına değindi. 

  İspanyol bankacılık devi BBVA’nın İsviçre şubesi, kripto para alım satım hizmetlerini genişlettiğini açıkladı. Kripto para topluluğu tarafından heyecanla karşılanan açıklamada BBVA İsviçre CEO’su Alfonso Gomez, müşteriler ve yeni yatırımcılara Ethereum hizmetleri sunacaklarını duyurdu. Bu gelişme ETH fiyatına olumlu yansıdı. 

  15 Aralık Çarşamba Ethereum Borsa Özeti

  Dünkü yükseliş performansının devamını bekleyen altcoin yatırımcıları Ethereum’dan bekledikleri performansı gördü. Gün içinde 3.649 dolara kadar geri çekilmesine rağmen 15 Aralık Çarşamba günü kapanışta yüzde 4.08 oranında değer kazanmayı başardı. ETH fiyatındaki bu yükselişle birlikte yeniden kritik 4 bin dolar seviyesinin üzeri görülmüş oldu. 

  Federal Rezerv’in faiz arttıracağı ve sıkılaşma beklentisi, kripto para sektörünü sarstı. En büyük kripto para birimi BTC değer güçlü ABD doları karşısında değer kaybederken, altcoinlerde hareketlilik arttı. Bu süreçte ETH fiyatındaki yükseliş hareketi yatırımcıları memnun etti. 

  Bloomberg’in tecrübeli ismi Mike McGlone, kripto para devrinin henüz bitmediğini ifade etti. Ünlü analist McGlone, Bloomberg Intelligence üzerinde yayınladığı yazısında hem Bitcoin hem de Ethereum için rekor bir yükseliş beklediğini açıkladı. 

  16 Aralık Perşembe Ethereum Borsa Özeti

  ETH boğaları ve ayıları arasındaki 4 bin dolar destek seviyesi volatilitenin artmasına yol açtı. İnişli çıkışlı bir performans gösteren lider altcoin ETH fiyatı 16 Aralık Perşembe gününde yüzde 1.56 oranında değer kaybetti. ETH fiyatı bu hamle sonrasında popüler borsalarda 3.956 dolardan fiyatlanmasıyla yatırımcılarını üzdü. 

  Ethereum’u terk ettiğini söyleyerek gündeme damgasını vuran Three Arrows Capital CEO’su Zhu Su, daha sonra u dönüşü yapmasıyla tepki toplamıştı. Son düzeltme sırasında Ethereum alımı yaptığı ortaya çıkan Three Arrows Capital, ETH alımlarına ara vermeden devam etti.

  Lider altcoin Ethereum, Almanya’nın en güçlü isimlerinden birisi olarak gösterilen Shopify CEO’sunu resmen kendi tarafına çekti. Alman-Kanadalı milyarder ve Shopify CEO’su Tobias Lütke, ENS alan adını sergilemeye başladı. Ethereum ortaklığı ile gündem olan ünlü milyarder topluluktan büyük ilgi gördü. 

  17 Aralık Cuma Ethereum Borsa Özeti

  Kripto para piyasası genelinde takip edilen belirsizlikler 17 Aralık Cuma gününde Ethereum fiyatındaki satışları hızlandırdı. Lider altcoin ETH fiyatında yüzde 2 civarında bir değer kaybı yaşanmasıyla yeniden 3.878 dolarlı seviyelere geri çekilme takip edildi. ETH fiyatındaki bu satışlara rağmen analistler, yönün yeniden yükselişe işaret ettiğini söylemesiyle yatırımcıları umutlandırdı. 

  Deneyimli analistlere göre Ethereum 4.000 dolar üzerine kadar yaklaşarak aslında kritik direnç noktasını geçmeyi başardı ve kendisini güvenceye aldı. Deneyimli kripto para analistlerine göre ETH fiyatındaki 4 bin dolar noktası, güçlü bir destek olmanın yanı sıra diğer direnç noktalarına ulaşılması için de merdiven rolü üstlenebilir.

  Popüler kripto para analisti Michael Van de Poppe sosyal medya hesabından yükselme potansiyeli gördüğü altcoinleri paylaştı. Ünlü analistin paylaşımında Bitcoin, Ethereum ve VeChain’in (VET) dipte olduğunu ve satın almak için en iyi zaman olduğunu söyledi. Bu paylaşım altcoin yatırımcılarının dikkatinden kaçmadı. 

  18 Aralık Cumartesi Ethereum Borsa Özeti

  Hafta sonuna gelindiğinde kripto para piyasası genelinde olumlu haberler takip edildi. ETH fiyatı yüzde 2.10 oranında değer kazanırken gün içinde 4 bin doları aşmaya çok yaklaştı. Ancak ETH ayıları kontrolü ele geçirdi ve Ethereum fiyatındaki yükseliş kısıtlı oranda kaldı. 18 Aralık Cumartesi günü Ethereum fiyatı 3.959 dolardan kapanış yaptı. 

  Singapur merkezli kripto para fonlarından Three Arrows Capital’in kurucu ortaklarından Su Zhu, son açıklamalarıyla yine tepki çekti. Uncommon Core isimli yayında konuşan Zhu, diğer kripto para birimlerinin Ethereum’u geçmesinin artık daha büyük bir olasılık olduğunu ifade etti. Bu açıklamalar ETH topluluğunda büyük öfke yarattı. 

  Dünyanın en büyük hedge fonu Bridgewater Associates’in kurucusu Ray Dalio, kripto paralar ve yatırımları hakkında konuştu. ABD’li milyarder, artan enflasyon nedeniyle fiat paranın “en kötü yatırım” olduğu konusunda yatırımcıları uyardı: “Nakit para çoğu insanın en güvenli yatırım olduğunu düşündüğü şeydir. Ancak ben, nakit paranın değerinin reel olarak kayıp yaşadığı bir ortamda kripto para birimlerini alternatif fırsat olarak görüyorum.”

  19 Aralık Pazar Ethereum Borsa Özeti

  Haftanın son işlem gününde Ethereum fiyatına etki eden belirsizlikler hemen hemen bütün altcoin fiyatlarına olumsuz yanışı. Gün içinde 4 bin dolar barajını aşan ETH fiyatında kar satışları gelmeye başladı. Böylelikle yüzde 1’e yakın oranda değer kaybı yaşayan Ethereum yeniden 3.924 dolarlı seviyelere kadar geri çekildi. 

  Microsoft’ta dijital dönüşüm direktörü Yorke Rhodes, en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum’un mükemmel özelliklerine atıfta bulundu. Bu özellikler sayesinde ETH’nin 2023 yılına Merkezi Olmayan Uygulama (dApp) Merkezi haline geleceğini iddia etti. Ayrıca Rhodes, Ethereum ağının gelecekte DeFi için bir AppStore görevi göreceğini tahmin ediyor.

  Ethereum geliştiricileri, Ethereum 2.0’ye yani Proof-of-Stake odaklı ağa geçiş çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda, ETH 2.0 henüz hazır olmasa da buna geçişin testinin yapılacağı bir test ağı daha aktif hale getirildi. Tim Beiko, Kintsugi test ağının artık aktif olduğunun müjdesini paylaştı.

  20 Aralık Pazartesi Ethereum Borsa Özeti

  Yeni haftanın ilk işlem gününde Ethereum fiyatında olumlu sinyaller takip edildi. Toparlanma hareketine başlayan ETH fiyatında hedef yine 4 bin dolar direnci oldu. 20 Aralık 2021 Pazartesi gününde yukarı yönlü hareket yapan ETH fiyatında yüzde 0.34 gibi kısıtlı bir artışla 3.938 dolardan işlem görmesi yatırımcıları umutlandırdı. 

  Lider altcoin Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, Arjantin’e beklenmedik bir ziyarette bulundu ve eski başkan Mauricio Macri ile toplantı yaptı. Toplantıda kripto ve blockchain tarafından sunulan fırsatlar yorumlanırken Ethereum yüzyılın “en yenilikçi” merkezi olmayan teknolojilerinden biri olarak yorumlandı.

  Balina izleme platformu WhaleStats raporuna göre en büyük ikinci Ethereum balinası, ETH tabanlı iki altcoin’den milyonlarca dolar değerinde satın aldı. EtherScan’e göre balina hali hazırda yaklaşık 1,92 milyar dolar değerinde 50.000 Ethereum tutmasıyla dikkat çekti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle