Kripto Para

3AC iflas öncesi borç almış: “Tüm piyasayı dolandırdı”

  İflasını açıklayan Three Arrows Capital’in (3AC) tasfiye işlemlerini inceleyen şirketin mahkeme belgelerinde, Blockchain.com’dan da yıllar boyunca ciddi ölçülerde borç alındığı ortaya çıktı. Borçların büyük bir kısmının ödendiği görülürken, 3AC’nin aldığı borcun 2 milyar doları aştığı anlaşıldı.

  Kripto para ekosistemi, tarihin en sıra dışı dönemlerinden birine tanık oluyor. Piyasalarda ciddi bir ayı sezonu etkisi yaşanıyor ve daha önce de kripto para piyasasında ayı sezonları görülmüştü. Ancak piyasada kripto para odaklı şirket sayısı hiç bu denli fazla olmamıştı. Bu süreçte, ayı sezonunun etkisiyle birçok şirket iflas bayrağını çekti. Bu şirketlerden biri olan kripto para fon şirketi Three Arrows Capital’in (3AC), 2017 yılından bu yana Blockchain.com’dan 2 milyar dolardan fazla borç aldığı ancak bu meblağın büyük bir kısmını geri ödediği ortaya çıktı.

  Mahkeme Belgeleri Ortaya Çıktı

  İngiliz Virjin Adaları’nda bir mahkeme, kısa bir süre önce 3AC şirketinin tasfiyesine yönelik kararını açıklamıştı. Bununla birlikte tasfiye sürecini incelemek ve denetlemek üzere Teneo şirketi görevlendirildi. Teneo, Pazartesi günü 3AC ile ilgili mahkemeye 1.157 sayfalık bir dosya sundu. ABD medyasından Block, Teneo’nun 3AC ile ilgili mahkemeye sunduğu bu belgelere ulaştı ve belgelerde, 3AC şirketinin daha önce Blockchain.com’dan da borç aldığını gösteren belgeleri yayınladı.

  2017’den Bu Yana Alınan Borç 2 Milyar Dolar!

  Kısa bir süre önce Blockchain.com CEO’su Peter Smith, 3AC şirketinin kendilerinden, 2017 yılından bu yana 700 milyon dolardan fazla kredi aldığını açıklamıştı. Ancak mahkeme dosyaları ile birlikte ortaya çıkan belgelerde, bu meblağın sadece 1 krediye işaret ettiği görüldü. Smith’in ifade ettiği 700 milyon dolarlık kredi, 3AC’nin Blockchain.com’dan tek seferde aldığı en büyük kredi miktarını temsil ediyor. Ancak geçen süreçte alınan toplam kredi tutarı 2 milyar doları aşıyor.

  Kalan Borcun 270 Milyon Dolar Olduğu Tahmin Ediliyor

  Mahkeme belgeleri, 3AC’nin birçok şirkete olduğu gibi Blockchain.com’a da borçlarını tam olarak ödemediğini gösteriyor. Blockchain.com, 14 Haziran’da 3AC’ye ödenmemiş borçlar için bir talep bildirimi göndermişti. Şirket bu yükümlülüğü yerine getirmedi. Her ne kadar Blockchain.com şirketi 3AC’nin kendilerine olan borcunun miktarını açıklamasa da ABD medyasında bu borcun tutarının 270 milyon dolar olduğu iddiaları yer alıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle