Kripto Para

Binance halka arz olursa ne olur?

  İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası konumunda olan Binance’ın halka arz olması durumunda, 300 milyar dolarlık değerleme ile dünyanın en değerli 30 şirketinden biri olacağı iddia ediliyor. Bu olası senaryoda Binance CEO’su Changpeng Zhao da dünyanın zengin isimlerinden biri olabilir.

  2021 yılında çeşitli ülkelerde yasal düzenleyicilerin regülasyon kuralları ile köşeye sıkışına ve bunun üzerine uyumluluk konusunda değişim adımları atan Binance borsası ile ilgili dudak uçuklatan bir iddia ortaya atıldı. İşlem hacmi ile dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance’ın, halka arz olması durumunda 300 milyar dolarlık değerleme ile dünyanın en değerli 30 şirketi arasında yer alacağı iddia edildi. Bu olası senaryonun gerçekleşmesi durumunda, Binance CEO’su Changpeng Zhao da dünyanın en zengin isimleri arasında yer alabilir.

  Changpeng Zhao, Dünyanın En Zenginlerinden Biri Olabilir

  Wall Street Journal haberine göre Binance borsasının eski yöneticileri, borsanın mevcut işlem hacimleri ve işlem ücretleri göz önünde bulundurulduğunda, Binance borsasının 300 milyar dolarlık bir değeri olabileceğini dile getirdi. Binance’ın en büyük rakibi olarak gösterilen ve ABD merkezli en büyük kripto para borsası konumunda bulunan Coinbase, 14 Nisan tarihinde teknoloji şirketlerinin halka arz olduğu Nasdaq borsasında listelenmişti. Binance’ın rakibi Coinbase’in, burada 72 milyar dolarlık bir değerri bulunuyor.

  Binance’ın CEO’su Changpeng Zhao, borsayı 2017 yılında kurdu ve kuruluşundan bu yana Zhao, şirketin CEO’luk görevini üstleniyor. Şirketin en büyük hissedarı konumunda olan Zhao’nun, bu olası halka arz olma durumunda dünyanın en zengin isimlerinden biri olabileceği tahmin ediliyor.

  Binance US’ın Halka Arz Olma İhtimali Bulunuyor

  Binance borsasının ana borsası olan Binance.com dışında farklı birçok ülkede farklı yerleşik platformları bulunuyor. Örneğin Türkiye’de Binance TR ve ABD’de Binance US gibi platformlar, kullanıcılara hizmet veriyor. Binance US platformunun yakın tarihlerde halka arz olabileceği planlarının olduğu açıklanmıştı. Ancak Zhao, araştırmaların sürdüğünü ve Binance US’ın henüz bu konuda kesin bir karar vermediğini dile getirmişti.

  Kripto Para Şirketleri Halka Arz Olmaya Devam Ediyor

  Kripto para odaklı şirketlerin halka arz olma hamleleri zaman geçtikçe artmaya devam ediyor. Coinbase’in ardından bazı madencilik şirketleri de yakın zamanlarda halka arz oldu ve öte yandan bir diğer kripto para borsası Kraken de halka arz olma çalışmalarında sona yaklaştı. Öte yandan Ripple’ın da bu olası hamle için SEC davasının sonuçlanmasını beklediği tahmin ediliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle