Coinbase hisseleri 100 milyar dolar eder mi?

  Kripto para dünyasının önde gelen borsalarından Coinbase, yakın zamanda borsada işlem görmeye başlayacak. Halka arz eden Coinbase hisselerinin 100 milyar dolar seviyesinde değerleneceği iddia edildi…

  Popüler kripto para borsası Coinbase hisseleri, önümüzdeki haftalarda ABD borsalarında işlem görecek. ABD merkezli kripto para borsası yetkilileri, geçtiğimiz günlerde bu konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulunmuştu. Buna göre Coinbase, geleneksel halka arz yönteminin aksine doğrudan listeleme yöntemi ile halka açılmayı planlıyor. 

  Coinbase kripto para borsasının halka açılma planlarını bu şekilde bildirmesinin ardından yatırımcıların dikkatini çekmeyi başardığı görülüyor. Nitekim borsanın halka açılması hakkında en çok merak edilen konuların başında belki de borsanın değerlemesinin ne olacağı yer alıyor. Bu konuyla ilgili uzman isimlerin yaptığı açıklamalarda 100 milyar dolarlık değerlemeler telaffuz edilmesi kripto para basınında da yer aldı.

  “Coinbase Hisseleri 100 Milyar Doları Geçebilir”

  2013-2016 yılları arasında Coinbase borsasında ürün müdürü olarak görev alan kripto para yatırım şirketi Polychain Capital’in CEO’su Olaf Carlson-Wee bu konu hakkında açıklama yaptı. Borsaya 2017 yılından bu yana yatırım yapan Wee, Coinbase’in kompleks teknolojisi ve düzenleyici lisanslarına dikkat çekerek şunları söyledi: “Coinbase hisselerinin 100 milyar doları geçeceğini düşünüyorum. Bu tüm Blockchain sektörünün ilk meşru halka arzı.”

  Kripto para borsasının sadık müşteri tabanının bir rekabet avantajı oluşturduğuna dikkat çeken ünlü isme katılanların sayısı da bir hayli fazlaydı. Şirketin finansal durumunu bilen bir kişiye göre, Coinbase’in son üç aydaki yıllıklandırılmış getirisi 2.3 milyar dolar civarında görülüyor. Yetkililer borsanın net kar marjının %20’den fazla olduğunu öne sürüyor.

  BTC Fiyatı Doğrudan Etkili Olacak

  Coinbase borsasının sahip olduğu bu karlılık oranının Schwab gibi yerleşik hisse senedi aracı kurumları ile aynı seviyede olması dikkat çekiyor. Ayrıca genç bir finans hizmetleri şirketi için alışılmadık olduğu belirtiliyor. Bir başka Coinbase yatırımcısı da San Francisco merkezli şirketin piyasa değerinin 70 ilâ 100 milyar dolar arasında olacağını tahmin ediyor. Bu alanda Bitcoin fiyatındaki gidişatın Coinbase hisselerinin piyasa değerine doğrudan etki etmesi bekleniyor. Eğer BTC fiyatında bir düşüş görülürse borsanın piyasa değerine darbe vurabilir.

   

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle