Kripto Para

Kripto sektöründe Pentagon alarmı: İncelemeler başlatıldı!

  Geçtiğimiz ay Tornado Cash’in yasaklandığı ABD’de, bu kez de Savunma Bakanlığı (Pentagon) kripto paraların ulusal güvenlik için tehdit oluşturup oluşturmadığını inceleme adına harekete geçti. Kripto paraların yasa dışı eylemlerde kullanılıp kullanılmadığına, ulusal güvenliğin ve kolluk kuvvetlerinin tehdit edilip edilmediğine ilişkin başlatılan inceleme yılsonuna kadar devam edecek.

  The Washington Post haberine göre Pentagon’a bağlı çalışan İleri Savunma Araştırma Ajansı (DARPA), söz konusu inceleme çalışmaları için Inca Digital ile bir anlaşma sağladı. DARPA, aynı zamanda interneti destekleyen en eski teknolojiyi geliştiren ajans olarak biliniyor. Öte yandan Inca Digital şirketi ise kripto istihbarat hizmetleri veriyor. Inca Digital, Pentagon’un kripto paraların yasa dışı kullanımını engellemesine yönelik çalışmalarına yardım edecek. Bu kapsamda şirket, kripto para sektörünün işleyişine dair ayrıntılı bilgiler sunan araçlar geliştirip bunları Pentagon’a sunacak.

  DARPA ve Inca Digital Birlikte Çalışacak

  DARPA’nın Inca Digital ile birlikte yürüteceği programın yöneticisi olan Mark Flood, konuya ilişkin olarak The Washington Post’a açıklamalarda bulundu. Flood, “Yürütülen program kripto para sektörünü biraz daha ayrıntılı şekilde haritalamayı amaçlıyor” sözlerini dile getirdi. DARPA yasa dışı finans faaliyetlerinin yanı sıra, ayrıntılı bilgi elde etmenin zor olduğu finans piyasalarına şekil veren gelişmelere dair veriler toplamayı hedefliyor. Mark Flood, yaptığı açıklamada, Kuzey Kore hükümetinin yönlendirdiği hacker’ların, rejimin silah programına finansman sağlamak için milyarlarca dolarlık dijital soygun yaptığını öne sürdü.

  Tornado Cash Neden Yasaklanmıştı?

  Geçtiğimiz ay ABD Hazine Bakanlığı, Tornado Cash’i kara listeye almış ve yasaklamıştı. Bu karar topluluklar tarafından tepki görmüştü ve bakanlık, başta Kuzey Koreli hacker’ların ve diğer hackar gruplarının çalınan kripto paraları aklama noktasında kullandığını belirterek Tornado Cash’i yasakladığını bildirmişti. Öte yandan bakanlık, kripto paranın ulusal güvenliği tehdidi ve yasa dışı finans riskleri konusunda geçen hafta kamu girdisi talep etmişti.

  “Finans Sektörü Modern Savaşın Bir Parçası Olabilir”

  ABD Hazine Bakanlığı’nın ardından Pentagon da kripto para odaklı harekete geçerken, ABD Adalet Bakanlığı da bu ay kripto paralar ile ilgili soruşturma ve kovuşturmaları koordine etmek amacıyla 150 savcıdan oluşan ulusal bir ağ başlattığını açıklamıştı. Flood’un açıklamalarına göre finans sektörü, ileriye dönük modern savaşın önemli bir parçası olabilir ve ABD bu nedenle bu alana önem veriyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle