Kripto Para

DeFi borsalarının hacmi 1 yılda patlama yaşadı

  Kripto para dünyasının önde gelen araştırma firmalarından Messari, yeni bir rapor yayınladı. Raporda merkeziyetsiz finans borsalarının (DEX) ticaret hacminde, son 1 yıl içinde adeta patlama yaşandığı belirtildi…

  Kripto para piyasasının son dönemdeki yıldızı haline gelen merkeziyetsiz borsalar (DEX), yatırımcıların odak noktası oldu. Messari kripto para veri analiz firmasının yapmış olduğu araştırma sonucunda paylaşılan verilere göre, DeFi borsalarının ticaret hacmi adeta uçuşa geçti. 

  Kripto para piyasasındaki tüm stablecoinlerin toplam para tabanı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 70 oranında büyüdü. Bu değerler, yılın ikinci yarısında 107 milyar doların üzerine çıkarak adeta büyük bir talep patlaması yaşandığını gösterdi. Merkeziyetsiz borsaların hacmindeki artış ise daha yüksek seviyelere ulaştı. 

  Messari Verileri Dikkat Çekti 

  Kripto para veri analiz firmalarından Messari tarafından paylaşılan bir rapor, stablecoin pazarında 107 milyar dolarlık sayı ile 9 katlık bir büyüme yaşandığını gösterdi. Kripto para yatırımcıları ve sektöründe görülen bu artış, piyasa analistlerinin de dikkatinden kaçmadı. 

  Stablecoin patlamasında bu çeyreğin zirvesinde USDC, BUSD ve DAI yer aldı. USDT (Tether) bilindiği üzere stablecoin piyasasındaki egemenliğini sürdürmeye devam ediyor. Her ne kadar Tether’in egemenliği sonlanmasa da piyasa üzerindeki etkisinin zayıflamış olduğu görüldü. 

  Merkeziyetsiz Borsalar Rekor Kırdı

  Messari, stablecoin büyümesinin yanı sıra merkeziyetsiz borsalardaki büyüme rakamlarına da dikkat çekti. Buna göre DEX ikinci çeyrekte toplamda 405 milyar dolar değerinde ticaret hacmine ulaştı. Geçen senin aynı dönemine göre 117 kat artan bu rakam, bir önceki çeyrekle büyümenin yüzde 83 olduğunu gözler önüne serdi. 

  Merkeziyetsiz borsalar arasında popüler isimlerden PancakeSwap’in ticaret hacmi, nisan ayındaki ölçümlere göre rakibi Uniswap’i geride bırakmayı başardı. Öte yandan Uniswap V3 güncellemesi hayata geçirildikten sonra bu merkeziyetsiz borsanın da ticaret hacminde rekor seviyelerde artış yaşandı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle