Kripto Para

Dev teknoloji şirketi Intel’in COIN hisseleri var!

  Dünyanın en büyük ve en ünlü teknoloji şirketlerinden biri olan Intel, dolaylı yoldan kripto para yatırımı yaptığını açıkladı. Dev teknoloji şirketi, ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase’in hisselerine sahip olduğunu duyurdu. Coinbase, 14 Nisan’da Nasdaq borsasında halka arz olmuştu.

  ABD’nin en büyük ve dünyanın da en büyükleri arasında yer alan kripto para borsası Coinbase, 14 Nisan tarihinde, teknoloji şirketlerinin halka arz olduğu Nasdaq borsasında listelendi. Halka arz olan ilk kripto para borsası olma özelliğini taşıyan Coinbase, Nasdaq’ta “COIN” ismiyle listelenmeye başladı. Listelendiği gün hisse başına 250 dolar referans fiyat veren Coinbase’in o dönemde piyasa değeri 65 milyar dolara ulaşmıştı. Nisan ayından bu yana COIN hisse senetleri Nasdaq borsasında işlem görmeye devam ediyor.

  Coinbase İlk Kez Halka Arz Olan Kripto Para Borsası Oldu

  250 dolarlık referans fiyatla halka arz olmaya başlayan COIN hisse senetleri, aradan geçen süreçte kripto para piyasalarının da seyrine göre değişim gösterdi. Yaşanan dalgalanmalar sonucunda COIN, geçtiğimiz haftayı 261,25 dolar seviyesinde kapattı. COIN hisse değeri, en yüksek seviyesini 342 dolar ile 16 Nisan günü görmüştü. İlk kez halka arz olan kripto para borsası unvanını taşıyan Coinbase, o tarihten bu yana birçok yatırım aldı. Coinbase’in hisse değerleri de bu yatırımlara göre fiyatlandı ve fiyatlanmaya da devam ediyor. Bu yatırımlardan birinin, Intel tarafından yapıldığı ortaya çıktı.

  Intel SEC’ye Raporlama Yapmak Zorunda Kaldı

  Dünyanın en büyük ve en ünlü teknoloji şirketlerinden biri olan Intel, yaptığı açıklamasında Haziran sonu itibariyle 3 bin 14 adet Coinbase hissesine (COIN) sahip olduğunu açıkladı. Coinbase, Nisan ayında doğrudan listeleme yöntemiyle halka açık işlem görmeye başlamıştı. Buna göre Intel, hisseler halka açılmadan önce Coinbase yatırımı yapmış olabilir. Yasalara göre sadece %5 ve daha fazla hisse sahibi olan yatırımcıların raporlanması gerekiyor.

  Intel her ne kadar 800 bin dolarlık hisseye sahip olsa bile 100 milyon dolardan fazla halka açık yatırım sahibi olduğu için ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu’na raporlama yapmak zorunda kaldı. 30 Haziran tarihinde Intel’in en büyük hisseler 5,7 milyon McAffe hissesiyle (MCFE) 139 bin 780 MaxLinear (MXL) hissesiydi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle