Kalemder

Coinbase halka arzında doğrudan listelemeyi tercih etti

  Kripto para dünyasının önde gelen borsalarından Coinbase, önümüzdeki aylarda halka arz girişimine hazırlanıyor. Öğrenilen bilgilere göre borsa halka açılmak için doğrudan listeleme yolunu önerdi…

  Popüler kripto para borsası Coinbase, 2020 yılının Aralık ayında halka arz hazırlıklarına başladığını duyurmuştu. Kripto para basınında yer alan bilgilere göre, dünyanın en çok tercih edilen borsalarından Coinbase’in halka arz başvurusunu ne şekilde yapacağı ortaya çıktı. Coinbase buna göre halka açılmak için farklı bir yöntem tercih ederek doğrudan listeleme yoluna başvuracak.

  Geleneksel halka arz yönteminin aksine doğrudan listeleme yönteminde sadece var olan hisseler satışa çıkartılabiliyor. Dolayısıyla doğrudan borsaya giriş yapacak olan şirketler, yeni hisseler piyasaya sürerek sermaye elde etme imkanından yararlanamıyor. Kripto para dünyasının önde gelen borsalarından Coinbase de ikinci yöntemi tercih ederek doğrudan borsalarda listelenecek.

  Coinbase Halka Arz Ediyor

  Doğrudan listeleme yöntemi ile halka arz başvurusunda bulunan dünyaca ünlü şirketler sadece Coinbase kripto para borsası ile sınırlı kalmadı. Bilindiği üzere daha önce Spotify ve Slack gibi önemli şirketler, bu yöntemle listelenmeye başlamıştı. Bu şirketler de yeni hisseler piyasaya sürerek sermaye elde edemeden halka arz etti.

  Hatırlanacağı gibi Coinbase kripto para borsası, halka arz yani halka açılma planlarını ilk olarak geçtiğimiz Aralık ayında ortaya çıkarmıştı. Popüler kripto para borsasında halka açılmayı planlayan şirketlerin hisse senetleri SEC’e bildirilmişti. Hisse senetlerini ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) kaydettirmek için kullandıkları bir SEC belgesi olan S-1 formu sunmuştu.

  Coinbase Değerlemesi Merak Ediliyor 

  Kripto para dünyasının en çok tercih edilen borsalarından biri olan Coinbase hisselerinin borsada listelenmesiyle ilgili yatırımcılar da merak içinde bekliyor. Bu konuda en çok merak edilen konulardan biri değerlemenin ne olacağı yönünde. Uzman isimlerin tahminleri 25 ila 70 milyar dolar arasında değişiyor. 

  En güncel Coinbase raporunda yer alan veriler, borsanın dünya çapında 35 milyondan fazla doğrulanmış kullanıcıya sahip olduğunu gösteriyor. Öte yandan borsanın tuttuğu varlıkların toplam değeri ise 90 milyar doların üzerinde yer alıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle