Kriptopara

Altcoinlere Nasıl Yatırım Yapılır? Nelere Dikkat Edilmeli?

  Kripto para yatırımcıları lider kripto para biriminin yanında değerlenebilecek altcoinlere de cüzdanlarında yer vermek istiyorlar. Bu kapsamda yatırıma girişirken nelere dikkat etmeleri gerektiğini merak ediyorlar. Bu yazımızda altcoinlere nasıl yatırım yapıldığını, nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıklamaya çalışacağız. 

  Altcoinlere Nasıl Yatırım Yapılır?

  Altcoinlere yatırım yapılırken pek çok faktöre dikkat etmek gerekir. Arz-talep dengesine, altcoin’in fiyat artışı sağlayabilecek niteliklerine ve avantajlarına, geçmişteki grafiklerine dikkat edilerek yatırım yapılmalıdır. Diğer yandan altcoin hakkında gündeme gelen ve fiyat değişimine neden olabilecek haberleri takip ederek, yatırım kararları verilmelidir. Kısacası kapsamlı bir inceleme ardından, doğru altcoin seçimi ile yatırım yapılmalıdır.

  Nelere Dikkat Edilmeli?

  Altcoin yatırımı yaparken temel analiz kapsamına giren gündem takibine mutlaka dikkat edilmelidir. Diğer yandan anlık fiyat değişimine sebep olabilecek yatırımcı hareketlerine, arz azalışına ve piyasa volatilitesine dikkat etmek gerekiyor. Aslında bu kapsamda verebileceğimiz maddeler birden fazla olduğu için bunları farklı alt başlıklarda ele almak ise en doğru yoldur. Gelin alt başlıklarda dikkat edilmesi gereken konulara birlikte bakalım.

  Altcoin Yatırımda FUD’a Dikkat Etmek

  FUD, hem geleneksel borsada hem de kripto para borsa yatırımlarında kullanılan popüler bir terim olarak bilinir. Korkuyu, yanlış bilgilendirmeyi ve belirsizlik hissini ifade eden FUD’dan yatırım sırasında kaçınmak son derece önemlidir. 

  Zaman kripto para projeleri birbirlerini eleştirirler. Biri diğerine kısa vade içinde hızlı bir düşüş yaşacağı yönünde eleştiri yapabilir. Bu koşulda FUD ile paniğe kapılan kesim ise satış yoluna gidebilir. Bu tip bir karara ise sadece insanların yönlendirmeleri üzerinden varılmamalıdır. Altcoin için teknik ve temel analizler ardından yorum yapılmalı ve yatırım kararları verilmelidir. 

  Güncel Haber Takibi Yapmak

  Altcoin yatırımı yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer şey ise gündemi takip etmektir. Çünkü bir kripto para hakkında olumlu ve olumsuz gelişmeleri haberler üzerinden rahatlıkla takip edebilirsiniz. Biliyoruz ki olumlu veya olumsuz gelişmeler ise doğrudan altcoin fiyatlarına etki ediyor. 

  Örneği, Dogecoin yakın bir tarihte Coinbase Pro’da listelendi. Bu olay gerçekleşmeden birkaç gün öncesinde ise bu olumlu haber gündeme yansıdı. Haberin yayılması ile birlikte piyasadaki yankılar gecikmedi ve aynı gün Dogecoin fiyat artışı yaptı. Bu sırada teknik analizlerde de bir artış beklentisi vardı ancak yükselişin o denli yüksek olması beklenmiyordu. Dogecoin yaptığı yükseliş ile 1 Ocak 2021’de DOGE alan bir kişinin günümüzde %16.000 varlık değerini elde etmesini sağladı. Bu haberi takip etmeyenler ise Dogecoin değer kazanımı beklentilerinden habersiz bir şekilde yanlış yatırım yönü aldılar. Bu açıdan gündem takibine, altcoin haberlerine göre pozisyon belirlemek son derece önemlidir.

  Arz-Talep İncelemesi Yapmak

  Altcoin yatırımı yaparken fiyat yönü hakkında doğru bir tahmini yapabilmek için mutlaka arz ve talep durumuna bakılması gerekir. Burada kullanılacak olan formül ise arz düşüşünde fiyatların artacağı ve talep düşüşünde ise fiyatların azalacağı şeklindedir.

  Eğer piyasaya baktığınızda seçtiğiniz altcoin’e olan alım taleplerinin yükseldiğini görüyorsanız kısa vadede fiyat artışının devam edebileceğini bilmeniz gerekir. Çünkü bu durumda talep yükseldikçe piyada arzı azalan ve nadirleşen varlık, değerlenecektir. Tam tersi durumda altcoin’e alım taleplerinin düşük olduğunu görüyorsanız kısa vadede değer kaybı devam olasılığının bulunduğunu aklınızın bir köşesinde tutabilirsiniz. Bu şekilde karar verme aşamasında daha iyi koşullar oluşturulabilir.

  Altcoin Yatırımında Arbitraj Yapmak

  Kripto para borsalarının likidite düzeyleri birbirleriden farklıdır. Buna bağlı olarak bir altcoin farklı borsalarda, farklı fiyat değerlerinde yer alabiliyor. Ancak bu fiyat değerleri arasında uçurum farklar olmadığını da bilmek gerek. Seri alım-satım ile kar sağlanmak isteniyorsa bu avantajdan yararlanmak tercih edilebilir. Yani bir altcoin’i fiyatının biraz daha uygun olduğu bir borsadan almak ve fiyatın yükse olduğu diğer borsada satmak mantıklı olabilir. Arbitraj adı verilen bu yöntem üzerinden kısa vadeli yatırım yapılması tercih edilebilir.

  Altcoin’in Niteliklerini Değerlendirme

  Altcoin yatırımı yaparken, varlığın nasıl niteliklere sahip olduğunu incelemek önemlidir. Çünkü piyasaya baktığımızda iyi ve teknolojik özellikleri sunamayan pek çok altcoin’in ilerleyen sürede fiyat erimesi ile yok olduklarını görüyoruz. Bu açıdan yatırım yapılan altcoin seçilirken, hız, düşük masraf, Pos konsensüs gibi avantajları sunup sunmadığı bilinmelidir. 

  Çünkü  bunlar 2021’de yatırımcıların görmek istedikleri avantajlar olarak kayda geçtiler. NFT satın alımında kullanılabilen, staking edilebilen altcoinler, talepleri karşılama şansına sahip olduklarından bu varlıkların tercih edilmesi daha doğru olacaktır. Yeni nesil yanları veya bir proje amaçları olmayan altcoinlere yatırım analistlerce de daha riskli görülüyor. 

  Grafiklere Bakmak

  Altcoin yatırımı yaparken aylık, günlük hatta yıllık grafikleri incelemek önemlidir. Burada amaçlanan altcoin’in geçmişte kayda aldığı ve ardından fiyat artışı yaptığı grafik modellerini, günümüzde oluştuklarında saptayabilmektir. Örneğin 2020 yılında bir altcoin özel bir grafik şeklini ortaya çıkarmış ve ardından aynı grafik modelini 2021’de kayda geçirmişse, bu gözden kaçırılmamalıdır. Grafik modeli ile gündeme gelen bir yükseliş veya düşüş, benzer modelinin bugün ortaya çıkmasına bağlı olarak tekrar oluşabilir. 

  Sonuç: Takip, Analiz ve Doğru Zamanda Yatırım Yapmak Kazandırabilir!

  Gördüğümüz gibi altcoin yatırımı yaparken doğru aracı seçmek ve fiyatları tahmin etme alanına kadar etkili olan pek çok farklı faktöre dikkat ediyoruz. Bunlardan en önemlisi güncel kripto para haberlerini takip etmektir. Zira kripto para piyasaları olumlu ve olumsuz haberlerden çok fazla etkilenen bir piyasa. Bu ve bunun gibi detaylara dikkat ederek daha fazla deneyim elde edebilir, yatırım kararlarını daha doğru biçimde alabilirsiniz. Bu kriterlere dikkat ederseniz gelecek vadeden, değerli altcoinleri rahatlıkla görebilirsiniz.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle