Kripto Para

MicroStrategy CEO’suna göre savaş BTC’ye yarayacak

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), Rusya’nın Ukrayna’yı işgal harekatına başlaması ile birlikte önce sert düşüş yaşadı, ardından toparlanma gösterdi. MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, Bitcoin’in savaştan en fazla yararlanan varlık olacağını öne sürdü.

  Rusya’nın Ukrayna topraklarına askeri operasyon başlatması ile birlikte, riskli varlıklar olarak değerlendirilen kripto paralar sert düşüşler yaşadı. Risk iştahının azalması ile başta Bitcoin (BTC) olmak üzere neredeyse tüm kripto varlıklar değer kaybetti. Daha sonra piyasalar toparlanmaya başladı ancak hem kripto para piyasaları adına hem de geleneksel finansal piyasaları adına, savaşın ne getireceği bilinmiyor. Rusya’nın işgal harekatında, MicroStrategy’nin CEO’su Michael Saylor, savaşın en çok Bitcoin’e yarayacağını iddia etti.

  Saylor’a Göre Savaş En Çok BTC’ye “Yarayacak”

  MicroStrategy, kripto paralara yatırım yapan ilk kurumsal şirket ve CEO’su Michael Saylor da en büyük Bitcoin destekçilerinden biri. Şirketin her fırsatta Bitcoin satın alması ve Saylor’un da bu tutumun devam ettirileceğini sık sık tekrarlaması, bu durumu gözler önüne seriyor. Kripto para piyasaları savaşın başlaması ile birlikte çok sert düşüşler yaşayıp ardından toparlanmaya başlamıştı. BTC destekçisi Saylor, savaşların olağanüstü bir enflasyon yarattığını ve ticareti sekteye uğrattığını belirterek, savaşın en çok Bitcoin’e yarayacağını öne sürdü.

  BTC Sahipleri, Savaştan Ekonomik Anlamda Etkilenmiyor

  Ünlü CEO’ye göre Bitcoin, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş sayesinde enflasyona karşı ne kadar dirençli bir varlık olduğunu kanıtlayacak. Savaşların en büyük ve temel sebeplerinin enflasyon olduğunu ifade eden Saylor’a göre Bitcoin, bu ortamda sadece kendisini kanıtlamakla da yetinmeyebilir. Zira savaş yüzünden insanlar her şeyini geride bırakıp kaçmak zorunda kalırken, Bitcoin sahipleri bu durumdan ekonomik anlamda etkilenmiyor. Bu da Bitcoin’in direnci ve işlevselliği açısından pozitif bir yönünü ortaya koyuyor.

  BTC Direncini ve İşlevselliğini Kanıtlıyor

  Bitcoin’in işlevselliği ve bu tür olağanüstü durumlarda işe yararlılığı, sıcağı sıcağına çeşitli örneklerle kendisini gösterdi. Örneğin Ukrayna halkına ve Ukrayna ordusuna gönderilen bağışlarda yüz binlerce kripto para toplandı. Öte yandan Ukrayna’da bulunan 2 haber muhabiri de Bitcoin kullanımına dikkat çekerek, yaptıkları harcamaları gösterdi. Danimarkalı gazeteciler Stefan Weichert ve Emil Filtenborg ikilisi, Ukrayna’daki ATM’lerden para çekemeyince, BTC kullanarak bir otomobil satın aldı. Gazetecilerin savaşın gölgesinde 0,059 BTC karşılığında bir Mazda 3 aldıkları öğrenildi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle