Kripto Para

ABD kripto para adreslerine yaptırım uygulayacak

  ABD Hazine Bakanlığı, bir örgüte yaptırım kararı aldı. Bakanlık, söz konusu örgütün Rus İnternet Araştırma Ajansı (IRA) çalışanlarına, dijital para karşılığında sahte kimlik sattığını düşündüğü gerekçesi ile böyle bir uygulamaya gitti.

  Dünyada kripto para ya da dijital para alanlarındaki çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Ancak ABD’nin bu alanda beklenenlerin gerisinde kaldığı da görülüyor. Daha önce ABD kanadında yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda, ABD’nin bu konuda temkinli davranacağı bilgisi gündeme getirilmişti. Kripto para konusunda temkinli davranan ABD, kripto paraların yasadışı alanlarda kullanıldığını ifade eden açıklamalarla da gündeme gelmişti.

  ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, daha önce yaptığı açıklamalarında kripto paraların kara para aklama, terörü finanse etme gibi alanlarda kullanıldığı dile getirmişti. Bu sebeple kripto paralara ABD’de regülasyon geleceği düşüncesi gündeme gelirken, bakanlık dijital paraların bir suç eyleminde kullanıldığı gerekçesi ile bir örgüte yaptırım kararı aldı.

  Kurum ve Kişiler Arasında SES Örgütü De Var

  ABD Hazine Bakanlığı 15 Nisan Perşembe günü “şüpheli” bulduğu 16 kurum ve 16 kişi aleyhinde karar aldı. Bakanlık aldığı kararda söz konusu kurum ve kişilerin 3 Kasım 2020’deki ABD seçimlerine müdahale ettiği şüphesini göz önünde bulundurdu. Aleyhinde karar alınan ve yaptırım uygulananlar arasında Pakistan’daki Second Eye Solution (SES) örgütü de bulunuyor.

  Yerel kaynakların verdiği bilgiye göre “Forwarderz” olarak da bilinen SES örgütü, Rus İnternet Araştırma Ajansı (IRA) yetkililerine sahte kimlik hazırlayarak yardım etti. Bakanlık, IRA çalışanlarının 2017 yılında SES örgütünden 15 adet sahte Amerikan kimliği satın aldığını açıkladı. Bakanlığın açıklamalarına göre bu kimlikler sosyal medya hesapları açmak için kullanıldı.

  Listeye Dijital Para Adresleri De Eklendi

  Açıklama sonrasında ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi, SES örgütünü 16 Nisan itibariyle SDN listesine (yaptırım listesi) ekledi. Listeye örgüt ile birlikte, örgütün müşterilerden ödeme almak için kullandığı dijital para adresleri de eklendi.

  Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre SES örgütü 2013 – Mart 2021 arasında bu dijital adresler üzerinden 26 bin 900 adet işlem gerçekleştirdi. Açıklamada, yapılan işlemlerin toplam değerinin 2,5 milyon doları aştığı belirtildi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle