Kripto Para

ABD yeni kuralları açıkladı! Kurumsalların BTC alımı artacak

  ABD Finansal Muhasebe Standartları Kurulu (FASB), bilançosunda Bitcoin (BTC) tutan şirketlere büyük kolaylık sağlayacak yeni kuralları açıkladı. Kurulun bu kararı sonrası kurumsal şirketlerin BTC alımı hız kazanacak.

  ABD Finansal Muhasebe Standartları Kurulu (FASB) tarafından açıklanan yeni kurallar, kripto para sektöründe gündem oldu. FASB, kasasında BTC tutan şirketlerin bu varlıkları nasıl bildireceğine dair kuralları güncelledi. Yeni kurallar, en büyük kurumsal BTC yatırımcısı MicroStrategy gibi şirketlere avantaj sağlıyor.

  ABD’de uygulanan eski kurallara göre firmalar, bilançolarına ekledikleri BTC’nin değeri, eğer satın aldıkları fiyattan azsa, şirketler bu varlığı satmamış olsalar bile zarar etmiş sayılıyordu. Örneğin BTC’yi 30 bin dolar fiyattan alan bir şirket, satış yapmasa bile BTC’nin 25 bin dolara gerilemesi nedeniyle zarar açıklamak durumundaydı.

  BTC Alan Şirketlere Yeni Düzenleme

  FASB tarafından güncellenen yeni kurallar, şirketlerin ellerinde tuttukları varlıkların gerçeğe uygun değerini, maliyet esasını ve türlerini baz alacak. Bir başka deyişle şirketlerin realize edilmemiş bir zararı raporlamaları zorunlu olmayacak. Bu sayede kurumsal BTC yatırımcıları, borsada listelenen hisse senetlerinde herhangi bir sorunla karşılaşmayacak.

  Geçtiğimiz aylarda bu konuyu gündeme taşıyan ABD Finansal Muhasebe Standartları Kurulu, eylül ayındaki toplantıda kripto para tutan şirketlerin varlıklarını adil piyasa değeri üzerinden raporlamaya odaklanmıştı. Yenilenen kurallar, en büyük kurumsal BTC yatırımcısı MicroStrategy gibi şirketlere olumlu yansıdı.

  BTC Şirketlerin Hazine Rezerv Varlığı Olacak

  FASB’ın açıkladığı yeni kuralları yorumlayan MicroStrategy kurucusu Michael Saylor, bunun kripto paraların geleceği açısından çok olumlu olduğuna dikkat çekti: “FASB, 15 Aralık 2024’ten sonra başlayan mali yıllara yönelik Bitcoin için Adil Değer Muhasebesini resmi olarak benimsemiştir. Muhasebe standartlarına yapılan bu yükseltme Bitcoin’in dünya çapındaki şirketler tarafından bir hazine rezerv varlığı olarak benimsenmesini kolaylaştıracaktır.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle