ETH 2.0 kendi kendini öldürecek – Cardano Kurucusu

  Kripto para piyasasında Ethereum (ETH) “lider altcoin” olarak tanımlanıyor. Polkadot (DOT), Cardano (ADA) ve Binance Coin (BNB) gibi coin’ler de “Ethereum’un rakipleri” sınıfına dahil ediliyor. Cardano için ayrıca “Ethereum killer” (Ethereum katili) tanımı da yapılıyor. Cardano kurucusu Charles Hoskinson ise Ethereum’un “kendi kendini öldüreceğini” savunarak gündeme geldi.

  Lider altcoin Ethereum’un (ETH) rakipleri arasında gösterilen Cardano (ADA), kripto para piyasalarında genellikle “Ethereum killer” (Ethereum katili) olarak nitelendiriliyor. IOHK CEO’su ve Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, Yahoo Finance’a yaptığı açıklamada Ethereum’un “kendi kendini öldüreceğini” dile getirdi. Hoskinson’a göre ETH’nin mevcut Proof of Work (PoW) blok zincirini, Proof of Stake (PoS) ile yenilemesi (ETH 2.0 güncellemesi), Ethereum’un kendi ipini çekişi oldu.

  “Tek Başına Motor, BMW’yi BMW Yapmaz”

  Cardano CEO’su Hoskinson, PoS alanında Cardano’nun pazar lideri olduğunu iddia etti. Hoskinson’a göre Cardano “mücadeleye liderlik ediyor.” Konuya ilişkin olarak Hoskinson, şu ifadelere yer verdi:

  “Bu mücadeleye biz (Cardano) liderlik ediyoruz, pazara ilk biz girdik… Tek başına motor, bir BMW’yi BMW yapmaz. Bu onun bir parçası ancak bütün bir ekosisteme, bütün bir şeyler koleksiyonuna ihtiyacınız var.”

  Cardano Kurucusu Bitcoin’e De Değindi

  Charles Hoskinson, ETH 2.0 güncellemesinin yönetim konusunda “boyun eğdiğini” iddia etti. Hoskinson’a göre bu durum, kurucular emekli olduktan ya da itibarlarını kaybettikten sonra ekosistemin geliştirmesini zora sokacak. Hoskinson konuya ilişkin örnekleme yaparken Bitcoin’e (BTC) de değindi. Bitcoin’i “ahşap ile çalışan bir buhar makinesi” ile kıyaslayan Hoskinson, Bitcoin’den çok yavaş ilerleyen bir sistem örneği olarak söz etti. Hoskinson’un konuya ilişkin açıklamaları şöyle:

  “Sistemi çaresizce geliştirmek isteyen Bitcoin’in çekirdek geliştiricilerine sahipsiniz. Çekirdek geliştiriciler, akıllı kontratlar ve yan zincirler gibi birden çok iyileştirme uygulamak istese bile hiçbir şey yapamaz.”

  Hoskinson’un “Birlikte Çalışabilirlik” Fikirleri

  Hoskinson’un işaret ettiği zincir içi yönetimi etkin hale getirmek, birçok uzman göre projenin gerçekten de hayati derecede önemli bir parçası olarak ele alınıyor. Öte yandan Hoskinson Ethereum’un, yan zincirler için kararlar oluşturan Cardano, Polkadot ve Cosmos gibi protokollerden, daha az birlikte çalışabilir olduğunu ifade ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle