Kripto Para

Volatilite etkisini azaltan BTC fonu başlatıldı

  Daha çok kurumsallara hizmet veren varlık yönetim şirketi Cboe Vest, yatırımcıları yüksek volatilitenin etkisinden koruma amacıyla tasarlanmış ilk Bitcoin (BTC) fonunu oluşturdu. Şirket, bu fona yatırımcıların yoğun ilgi göstereceğini düşünüyor.

  Kripto para piyasaları 2020 sonundan bu yana ciddi bir büyüme içinde. Bu büyümenin, kripto paraların ana akımda yer alarak daha fazla benimsenme ile karşılaşması sonucu oluştuğu biliniyor. Kripto paraların ana akımda daha sık yer almasının arkasında ise kurumsal şirketlerin sektöre girmesi etkeninin olduğu biliniyor. Zira kurumsalların yaptığı kripto yatırımları, sektöre hem daha fazla bireysel yatırımcının hem de daha fazla kurumsal yatırımcının adım atmasını sağladı. Ancak kurumsalların kripto yatırımlarından hala volatilite nedeniyle uzak durdukları düşünülüyor.

  Başlatılan Fon, Volatilite Kaynaklı Kayıpları En Aza İndirecek

  Kripto para birimlerinin en çok eleştiri alan yönlerinden biri genel anlamda onların volatil birer varlık olmaları. Bu nedenle birçok kurumsal yatırımcının, Bitcoin (BTC) ETF’i gibi adımların atılmasını bekledikleri biliniyor. Volatiliteden kaçınmak isteyen kurumsalların BTC yatırımı yapabilmesini hedefleyen dev varlık yönetim şirketi Cboe Vest, bu yönde tasarlanmış bir BTC yatırım fonu başlattı. Cboe Vest’in başlattığı yatırım fonunun, BTC yatırımı yapan kurumsalların volatilite nedeniyle kayıp yaşamasını engellemesi bekleniyor.

  Cboe Vest, yeni ürünün BTC vadeli işlemlerini ve nakit tahsislerini ayarlayarak volatiliteyi yöneteceğini ifade ediyor. Yapılan açıklamaya göre bu yeni fon, zayıf piyasa şartlarının etkisini en aza indirecek. Fon yöneticisi, bu stratejinin bir parçası olacak ve volatilite için hedef seviyeleri belirleyecek.

  Cboe Vest CEO’sunun Açıklamaları

  Yüksek volatilite durumunda fon BTC vadeli işlemlerine maruz kalma olasılığını azaltacak. Öte yandan düşük volatilite durumunda ise fonun BTC vadeli işlemlerine maruz bırakma olasılığı artacak. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Cboe Vest CEO’su Karan Sood, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Yatırımcılar Bitcoin’e erişim sağlamayı çok yoğun şekilde istiyordu ve çok yakın zamana kadar bir aracı kurum hesabındaki Bitcoin getirilerine erişmeleri isteniyordu. Bununla birlikte kripto varlığın volatilitesi bazı yatırımcıları ilgilendiriyor. Bu sorunları yeni bir şekilde çözmek için yola koyulduk.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle