Kripto Para

Kurumsallar XRP’den vazgeçmiyor ama ilk tercih ETH

  Avrupa’nın en büyük dijital yatırım firması CoinShares bir rapor yayınladı. Rapora göre kurumsalların ilk tercihinde Ethereum (ETH) yer alıyor. Ancak raporda asıl şaşırtıcı olan kısım ise XRP ürünlerine yapılan yatırımlar oldu. Rapora göre davaya rağmen XRP yatırımları artış gösteriyor.

  Meltem Demirörs’ün CSO’su olduğu, Avrupa’nın en büyük dijital yatırım firması Coinshares, dijital varlıklar fonu akış raporunu yayınlandı. Rapora göre geçtiğimiz hafta XRP ürünlerine, Nisan ayından bu yana 7 milyon dolarlık yatırım yapıldı. Rapora göre kurumsalların ilk tercihi ise aynı süreçte 33 milyon dolarlık yatırımlar ile lider altcoin Ethereum (ETH) oldu. Bir önceki hafta Ethereum’a 47 milyon dolarlık yatırım yapılmıştı. ETH yatırımlarındaki azalmanın arkasında, piyasada görülen sert düşüşlerin olduğu düşünülüyor.

  Piyasadaki Düşüşler Kurumsal Yatırımları Etkiledi

  Rapora göre sert düşüşlere rağmen ETH’nin, kurumsalların ilk tercihi olmaya devam ettiği görülüyor. Öte yandan rapora göre Cardano (ADA) yatırımlarında da bir düşüş gerçekleşti. Bir önceki hafta ADA’ya 5,2 milyon dolarlık yatırım yapılmıştı. Ancak geçtiğimiz hafta ADA yatırımları 4,5 milyon dolar seviyesinde kaydedildi. Bu da her varlık için yapılan yatırımlarda bir azalma olduğuna işaret ediyor. Zira piyasadaki sert düşüşler sadece Bitcoin (BTC) ve Ethereum’u değil, neredeyse bütün kripto paraları vurdu.

  Kurumsallar BTC Konusunda Artık Daha Temkinli

  Bir diğer yandan CoinShares raporunda Bitcoin’de yapılan haftalık işlem hacminin, Mayıs ayı ortalamasına göre %62 oranında düşüş gösterdiği görülüyor. Bu da kurumsalların çoğu zaman ilk tercihi olan Bitcoin’e artık daha temkinli yaklaştıklarına işaret ediyor. Öte yandan raporda XRP yatırımlarına ilişkin verilen bilgiler ise ayrıca dikkat çekiyor. XRP’nin, devam eden ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) davasına rağmen kurumsalların ilgisini kaybetmediği görülüyor.

  Kurumsallar Neden İlk Olarak ETH’yi Tercih Etmiş Olabilir?

  Varlık yöneticileri 2021’de Ethereum için ETF başvurularında bulundu. Kurumsalların ETH’yi ilk tercih olarak ele almalarında, bu başvuruların da etkili olduğu düşünülüyor. Ayrıca önümüzdeki ay gerçekleştirilecek olan Londra güncellemesinin de bu kapsamda etkili olabileceği düşünülüyor. Londra güncellemesi ile birlikte ETH ağındaki yüksek işlem ücretleri yeniden şekillenebilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle