Uzmanlar Ripple davası için ne düşünüyor?

  Ripple’ın nispeten elini güçlendirdiği ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) davasının nasıl sonuçlanacağı bilinmiyor. Ancak SEC’nin kripto para projelerine açtığı davada uzman olan Daniel Payne, bu davanın gidişatını yorumladı.

  Aralık 2020’de SEC, Blockchain devi Ripple’a 1,2 milyar dolarlık bir dava açtı. Davada SEC “XRP’nin bir menkul kıymet varlığı” olduğunu öne sürdü. Dava ile birlikte büyük yara alan XRP, 0,17 dolar bandına kadar geriledi. XRP’nin menkul kıymet olduğu iddiaları, birçok kripto para borsasının XRP’yi listelemeyi durdurmasına yol açtı.

  Ripple ve XRP bu büyük kayıpları yaşadıktan sonra XRP dava sürecinde adeta küllerinden doğmayı başardı. Davada Ripple adına olumlu kararlar çıkması, XRP yatırımcılarını da umutlandırdı. Ripple lehine çıkan kararlar XRP fiyatını yukarı yönlü etkiledi. Ancak buna rağmen SEC ile Ripple arasındaki davanın nasıl sonuçlanacağı bilinmiyor.

  Daniel Payne, Uzman Görüşlerini Paylaştı

  Uzmanlar, birkaç kripto para borsasının devam eden davada XRP’yi tekrar listelemeye başlamış olmasına rağmen henüz kat edilecek uzun bir yol olduğunu düşünüyor. SEC’nin, kripto para projelerine açtığı davalarda uzmanlaşan Murphy & McGonigle firmasında Blockchain davalarına odaklanan Daniel Payne, SEC – Ripple davası adına uzman görüşlerini paylaştı.

  Daniel Payne, yaptığı açıklamalarında SEC’nin daha önce Telegram ve Kik’e karşı açtığı davaları ele aldı. Bu davalardan yola çıkan Payne, SEC’nin Ripple karşısında çok daha fazla zorlandığını ifade etti. Payne konuya ilişkin olarak şu sözleri dile getirdi:

  “Ripple bunlardan (Telegram ve Kik) daha farklı bir durumda bulunuyor. XRP ilk olarak 8 yıl önce satışa çıkarıldı. Zamanla XRP ağı merkezsiz bir hale geldi. Ripple ise çoğunlukla bu süreçte XRP’den ayrıldı. SEC ise XRP’nin hala menkul kıymet olduğunu öne sürerek, aslında bu sürecin başlarını işaret ediyor.”

  John Wagster’in Dava Görüşleri

  Daniel Payne’in yanı sıra, Frost Brown Todd hukuk firması yetkililerinden John Wagster Ripple’ın davada büyük bir yara aldığını düşünüyor. Wagster yaptığı açıklamalarında regülasyonların oluşması ile birlikte Ripple’ın bir kurtuluş yolu bulabileceğini dile getirdi. Wagster’e göre Ripple için en makul çözüm yolu, anlaşmaya gitmek.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle