Kripto Para

Rusya’da kripto yatırımcıları mercek altına alınıyor!

  Kripto paralar konusunda tavrını netleştirmeye başlayan Rusya, kripto para yatırımcılarını sıkı takibe alıyor. Moskova merkezli “Rosfinmonitoring” isimli Federal Finansal İzleme Hizmeti, artık Rusya’daki kripto para yatırımcılarını detaylı bir şekilde izleyecek.

  Kripto para piyasalarında yeni yatırımcıların gelmesiyle birlikte başlayan devasa büyüme, 2021 yılının en önemli gelişmelerinden biri oldu. Sektöre giren yeni yatırımcılar, haliyle yeni sermayeleri de beraberinde getirdi. Gelen sermayeler ile birlikte dev bir büyüme kaydeden kripto para sektörü, bu haliyle de ülkelerin dikkatini daha çok çekmeye başladı. Bu kadar çok sermayenin aktığı kripto para sektöründe ülkeler denetimlerini artırma çalışmalarına ağırlık vermeye başladı.

  ABD başta olmak üzere, Avrupa bölgesi ve dünyanın birçok alanında kripto para piyasalarının yasadışı faaliyetlere “uygun zemin” oluşturduğu eleştirileri ve iddiaları gündeme getiriliyordu. Birçok siyasetçi, kripto para sektöründe kara para aklama ve terörü finanse etme gibi suç eylemlerinin yoğun şekilde faaliyette olduğunu dile getiriyordu. Bu nedenle birçok ülkede kripto para sektörüne bakış açısı da öncelik olarak bu açıdan gelişmeye başladı. Bu alanda adım atan ülkelerden biri de Rusya oldu.

  Kripto Para Yatırımcıları Takip Edilecek

  Rusya’nın başkenti Moskova’da yer alan Federal Finansal İzleme Hizmeti Rosfinmonitoring, artık Rusya’daki kripto para yatırımcılarını yakından takip edecek. İzleme servisi, kripto paraları takip edecek, yatırımcıların davranışlarını inceleyecek ve yatırımcıların kimlik bilgilerini takip edecek. Yerel medyaya yansıyan bilgilere göre ülkenin en büyük finansal hizmetler ve bankacılık kuruluşu olan SberBank’ın yan kuruluşu, Rus yetkililer için takip sistemi oluşturmakla görevlendirildi.

  Amaç Yasadışı Faaliyetleri Tespit Etmek

  Rosifinmonitoring, oluşturulacak olan teknolojik izleme aracılığıyla yasadışı eylemleri tespit etmeyi hedefliyor. RBK haberine göre bu federal yürütme organı, söz konusu takip işlemlerinde kripto para zincirlerini de izleyecek ve analizler oluşturacak. Konuyla ilgili yetkililerden gelen açıklamalarda, tüm kripto para işlemlerinin şeffaf görünüme kavuşturulması amaçlanıyor. Yetkililer, böylece yasadışı anonim faaliyetlerin engellenebileceğini düşünüyor.

  Öte yandan gelen açıklamalara göre merkezsiz olan kripto para sektörü, yasadışı faaliyetler ile küresel çaptaki hack saldırılarını da birbiriyle bağlantılı hale getirdi. Planlanan izleme servisinin, bunun da önüne geçeceği hedefleniyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle