ABD’li senatörün baskısı BTC ETF onayını hızlandıracak mı?

  Kripto para piyasasına yönelik açıklamalarıyla dikkat çeken ABD’li Senatör Elizabeth Warren yine gündeme geldi. Warren’ın SEC Başkanı Gary Gensler’dan kripto paralar için yapacağı baskının Bitcoin ETF onayını hızlandırması bekleniyor…

  Kripto para piyasasının genel gidişatı hakkında yorumlar yapan Bloomberg analistleri, farklı bir detaya dikkat çekti. Analistler, ABD’li Senatör Elizabeth Warren’ın SEC Başkanı Gary Gensler üzerinde kuracağı baskıya değindi. Buna göre söz konusu baskı sonucunda SEC’in uzun zamandır beklenen Bitcoin ETF’leri için vereceği düşünülen onay süreci hızlanabilir.

  Bitcoin ETF’inin ABD pazarına gireceği gün merakla bekleniyor. Kripto para yatırımcılarının ve BTC destekçilerinin de merakla beklediği bu gelişme için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) onayı önem taşıyor. Bloomberg analistleri de son basın açıklamasında bu noktaya dikkat çekti. 

  Bitcoin ETF Onay Süreci 

  Haftalık kripto para piyasası araştırma raporları yayınlayan analistlerden Eric Balchunas ve James Seyffart, Bitcoin ETF onay süreci hakkında şunları söyledi: “SEC, ABD hükümeti yetkilileri kripto para düzenlemesinden hoşnut olana kadar bir Bitcoin ETF’ini onaylayamaz ve Warren’ın baskısı süreci hızlandırabilir."

  Deneyimli analistlere göre SEC’in Bitcoin ETF’i onayını sürekli olarak geciktirmesi, bireysel yatırımcıları koruma amacından sapıyor. Analistler bu gecikmenin bazı yetkilerin kripto para yatırımcılarına, çevreye, dolara ve ulusal güvenliğe zarar verebilecek varlıklar olarak görüldüğüne sebep olduğunu belirtiyor. Bu yüzden sektörde büyük bir düzenleyici çerçeve ve sıkı önlemler kapsamında hareket edildiği ifade edildi. 

  Senatör Warren Neden Baskı Yapıyor?

  Balchunas ve Seyffart, ayrıca ETF’lerin yatırımcılar açısından alternatiflerinden daha iyi olabileceğini vurguladı. Bankacılık Komitesi’nin bir alt komisyonu olan Ekonomi Politikası başkanı olan Elizabeth Warren, kripto paraların tüketicilere ve piyasalara zarar verdiğini söyledi: 

  “Kripto paralarına olan taleple birlikte, kripto para borsalarının da sayısı gittikçe artıyor. Mantıklı regülasyon kurallarının eksikliği, sıradan yatırımcıları dolandırıcıların ve manipülatörlerin merhametine teslim ediyor. Regülasyonlardaki boşluklar finansal piyasalarımızın güvenliğini, tüketicileri ve yatırımcıları tehlikeye atmaktadır. Bu riskleri ortadan kaldırmak için SEC tüm otoritesini kullanmalıdır ve tabii ki Kongre de devreye girmelidir.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle