Kripto Para

SEC ve Ripple davasında sular ısınıyor

  Kripto para yatırımcıları, SEC ile Ripple arasındaki davada yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyor. Yeni duruşma tarihine sayılı günler kala tarafların arasındaki hukuki mücadele de giderek ciddileşiyor.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 1.3 milyar dolarlık menkul kıymet satışı yaptığını gerekçe göstererek Ripple şirketi ve yöneticileri aleyhinde dava açmıştı. Uzun bir süredir devam eden davada bir önceki duruşmada, pek çok talebini mahkemeye kabul ettirerek ikna sürecinde avantajı ele geçirdi.

  Bu gelişmenin ardından XRP fiyatında da hızlı yükseliş geldi ve kripto para birimi yeniden önceki sıralamasına ulaştı. Hızlı yükselişi ile dikkat çeken XRP kripto para biriminin yatırımcıları, davada SEC’in zor duruma düşmesini fiyatın yükseleceğine dair işaret olarak gördü.

  SEC ve Ripple Hukuki Mücadelesi Sürüyor

  Son duruşmada, Hakim Sarah Netburn Ripple’ın SEC belgeleri üzerinde inceleme yapmasına izin verdi. Bu gelişme davanın seyrini değiştirebilecek önemli bir adım olarak yorumlandı. Blockchain şirketi Ripple avukatları, bu emirle birlikte SEC’in kayıtları üzerinde araştırma yaparak haklı olduğunu ortaya çıkarmaya çalışıyor.

  SEC avukatları, XRP kripto para biriminin menkul kıymet olduğunu iddia ederken, Ripple avukatları da kurum tarafından bugüne kadar uyarılmadıklarını öne sürüyor. Ripple müşterilerinin XRP hakkında araştırma yaparken SEC’e danıştıklarını ve buna yanıt olarak XRP için “ödeme aracı” tanımı yapıldığı vurgulanıyor.

  SEC Keşif Emrine Karşı Çıkıyor

  Ripple mahkemeden aldığı keşif emri sayesinde olayın perde arkasını çözmek adına eski SEC Başkanı Jay Clayton’ın kişisel e-postalarını da okumak istiyor. Bu talepler SEC avukatları tarafından kabul edilemez olarak nitelendirildi. Ripple’ın keşif emrini sınırsız olarak kullanmak istediğini belirten SEC, mahkemeye başvurarak keşfin sınırlandırılmasını talep etti.

  Ripple avukatlarının gerçek niyetinin kendilerini taciz etmek olduğunu söyleyen SEC avukatları şu açıklamayı yaptı: “Davalıların keşif sırasında yaptıkları gerçek niyetlerinin mahkemeyi oyalamak ve oyun oynamak olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Gerçek niyetleri delil aramak değil. SEC’i taciz etmeye ve davayı asıl konusunda saptırmaya çalışıyorlar.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle