Kripto Para

SEC’nin bu hafta onay verebileceği 3 ETF başvurusu!

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), geçtiğimiz hafta ilk kez bir Bitcoin (BTC) ETF’ine onay verdi. Bu aşamadan sonra yeni haftada SEC’nin hangi ETF başvurularına onay verebileceğine ilişkin tahminler gündeme geliyor. SEC’nin masasında, kararını bu hafta açıklaması beklenen 3 ETF başvurusu bulunuyor.

  Kurumsal şirketler, Ağustos 2020’de ilk kez kripto para piyasalarına giriş yapmaya başladı. 2021 yılında artan kurumsal yatırımcı sayısı, piyasaya yeni bireysel yatırımcıların da girmesini sağlarken, öte yandan piyasaların ciddi ölçülerde büyümesine de katkı sağlamış oldu. Ancak buna rağmen birçok kurumsal yatırımcı, doğrudan bir kripto varlığa yatırım yapmak istemediği için, bir ETF başvurusunun onaylanmasını beklemeye geçti. ABD’de uzun süredir beklenen Bitcoin (BTC) ETF başvurularından birine ilk onay geçtiğimiz hafta geldi.

  SEC’nin Masasında Onay Bekleyen ETF Başvuruları

  SEC, geçtiğimiz hafta ProShares şirketinin başvurusunu kabul etti ve “ProShares Bitcoin Strategy ETF’i” onaylandı. Bu ETF’in en geç Salı gününde işlem görmeye başlaması bekleniyor. SEC’den ilk onay geldi ve bu hafta SEC’nin masasında 3 önemli BTC ETF başvurusu daha olacak. SEC’nin vereceği kararlara da bağlı olarak, ETF’lerin Bitcoin’e ciddi miktarlarda sermaye girişleri sağlaması bekleniyor. SEC’nin masasında bu hafta başvuru sonuçlarının açıklanması beklenen ETF başvuruları şöyle:

  • Valkyrie Bitcoin Strategy ETF
  • Invesco Bitcoin Strategy ETF
  • VanEck Bitcoin Strategy ETF

  Valkyrie Bitcoin Strategy ETF

  Valkyrie Investments, alternatif varlık ve dijital varlık yatırımları ile biliniyor. Şirket BTC ETF başvurusunu ise Ocak 2021 döneminde yaptı. Şirketin ETF’nin, NYSE (New York Stock Exchange) üzerinde, Chicago Ticaret Borsası’nın referans fiyatı ile işlem görmesi bekleniyor. Bitcoin’lerin depolanması için de Xapo’nun soğuk cüzdanları kullanılacak. SEC, Valkyrie’nin ETF başvurusuna 25 Ekim tarihinde onay verebilir.

  Invesco Bitcoin Strategy ETF

  SEC’den ETF başvurusunun onay almasına muhtemel gözüyle bakılan Invesco şirketi, ETF başvurusunu Galaxy Digital şirketi ile ortak olarak gerçekleştirdi. Şirketin ABD’deki en büyük 4. ETF sağlayıcısı olması dikkatleri çekiyor. ABD’de ETF konusunda tecrübeli olan şirket, SEC’den 19 Ekim tarihinde onay alabilir.

  VanEck Bitcoin Strategy ETF

  VanEck şirketi, Bitcoin ETF başvurularında ilk sıralarda yer alıyor. 2018 yılından bu yana Bitcoin ETF’i için onay almaya çalışan şirket, 2018’deki başvurusunu 2019’da geri çekti. Ardından şirket Aralık 2020’de bir kez daha BTC ETF’i için SEC’nin kapısını çaldı. VanEck, o tarihlerde SEC’nin başkanlığında isimlerin değişmesiyle birlikte böyle bir adım attı. SEC, VanEck’in ETF başvurusuna 25 Ekim tarihinde onay verebilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle