SEC Başkanı Gensler'in inadı sürüyor! Spot BTC ETF geliyor mu?

  Kripto paralara yaptığı yatırımlarla tanınan ARK Invest CEO’su Catihe Wood, spot Bitcoin (BTC) ETF ile ilgili değerlendirmede bulundu. Ünlü fon yatırım uzmanına göre ETF onayının gecikmesinde SEC Başkanı Gary Gensler’in etkisi büyük.

  Kripto para topluluğu ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) 12 spot BTC ETF başvurusunu onaylamasını bekliyor. BTC’ye kurumsal yatırımı hızlandıracak bu gelişmede kritik sürece girildi. Konuyla ilgili açıklama yapan ARK Invest kurucusu Cathie Wood, dikkat çeken ifadeleriyle gündem oldu.

  CNBC kanalına röportaj veren Cathie Wood, mevcut SEC Başkanı Gary Gensler’in yeni dönemde ABD Hazine Bakanı olmak istediğini öne sürdü. Kripto paralara karşıt tutumuyla bilinen Gensler’in bu sebeple spot BTC ETF başvurularını onaylamayı geciktirdiği iddia ediliyor.

  SEC Başkanı Gensler’in Tutumu Önemli

  Cathie Wood, kurumun spot BTC ETF onayını geciktirmesinin potansiyel manipülasyon endişelerinden kaynaklandığını söyledi. Gensler’in SEC başkanı olmadan önce MIT’de kripto ve blockchain üzerine ders verdiğini ve bu konunun uzmanı olduğunu vurguladı. Ünlü fon yöneticisi, bu faktörlere rağmen spot BTC ETF’inin onaylanacağına yönelik inancını koruyor.

  ARK Invest yöneticisi, olası ETF onayının ardından kripto para piyasasının büyük bir sıçrama yaşayacağını iddia ediyor. Wood’a göre kurumsal yatırımcıların ilgisiyle birlikte kripto para piyasasının toplam değeri 2030 yılına kadar 25 trilyon doları aşabilir. Piyasaya bakıldığında geçen hafta BTC ve altcoinlerde yükseliş dalgası başlatan ETF söylentilerinin etkisi bu hafta hız kesmiş görünüyor.

  SEC’in Onaylama İhtimali Yüzde 90

  Bloomberg kıdemli ETF analisti James Seyffart, ETF başvurularında yavaş yavaş son tarihin yaklaştığına dikkat çekti. Uzmana göre SEC’in zaman kazanmaya çalışmasına rağmen 10 Ocak 2024’e kadar bir spot BTC ETF onaylanma ihtimali yüzde 90 oldu. Kripto para yatırımcıları, piyasada yükselişi tetikleyebilecek bu gelişmeleri yakından takip ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle