Kripto Para

O şirket, BTC ETF başvurusunu geri çekti!

  Kripto para piyasaları, son günlerde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), ProShares Bitcoin Strategy ETF’ini onaylamasıyla ciddi hareketlilik kazandı. SEC’nin, farklı ETF başvurularına da onay vermesi beklenirken, adaylardan biri olan Invesco, ETF başvurusunu geri çekti.

  Kripto para piyasaları, Aralık 2020’de teknoloji şirketi MicroStrategy’nin Bitcoin (BTC) yatırımı yapmasıyla birlikte dev büyümelerinin ilk temellerini oluşturdu. Piyasaya kurumsal şirketlerin arka arkaya girmesinden sonra gelen büyümelerde, gözler kripto endüstrisine girmek için vadeli işlemlere dayanan bir Bitcoin (BTC) ETF’ine onay verilmesini bekleyen kurumsal şirketlere çevrildi. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), geçtiğimiz hafta ilk ETF onayını verdi. Sıradaki adaylardan biri olan Invesco ise ETF başvurusunu çekti.

  Invesco, ETF Başvurusunu Geri Çekti

  SEC’nin ProShares şirketinin ETF başvurusunu kabul etmesinden sonra, piyasadaki birçok isim, yeni ETF başvurularının da onay alacağı beklentisi içine girdi. SEC’nin onay vereceği düşünülen başvurulardan birinin sahibi olan Invesco şirketi, Bitcoin vadeli işlemlerine dayanan söz konusu ETF başvurusunu geri çekme kararı aldı. Şİrket, Pazartesi günü yaptığı açıklamasında, ETF başlatma çabalarını sonlandıracağını ifade etti.

  Invesco Tarafından Yapılan Açıklama

  Invesco şirketinden yapılan söz konusu açıklama, rakip bir şirket olan ProShares şirketinin ETF ürünün NYSE’de işlem görmeye başlamasından 1 gün önce geldi. Ancak öte yandan Invesco şirketi, fiziksel Bitcoin’e dayanan bir ETF başlatma sürecine devam edeceğini de bildirdi. Konuya ilişkin olarak Invesco tarafından yapılan açıklama şöyle:

  “Yakın vadede bir Bitcoin vadeli ETF başlatma çalışmalarını sürdürmemeye karar verdik. Bununla birlikte, yatırımcılara, fiziksel olarak desteklenen bir dijital varlık ETF’i de dahil olmak üzere, bu dönüştürücü varlık sınıfına maruz kalan eksiksiz bir ürün rafı sunmak için Galaxy Digital ile ortaklaşa çalışmaya devam edeceğiz.”

  Fiziksel BTC ETF’i Nedir?

  SEC’nin onay verdiği ProShares Bitcoin Strategy ETF ürünü, doğrudan Bitcoin fiyatını takip etmez. Bu ürün, CME’nin Bitcoin vadeli işlemlerinin fiyatlarını takip eder. Ancak Invesco’nun belirttiği fiziksel bir dijital varlık ETF’i (Örneğin fiziksel BTC ETF’i), doğrudan o varlığın fiyatını takip eder. Ancak SEC’nin bu konuda temkinli olduğu ve fiziksel bir BTC ETF’ine sıcak bakmadığı da biliniyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle