Kripto Para

BTC alan ülkeler gelecekte almayanları kıskandıracak mı?

  Kripto para endüstrisinin yaygınlık kazanması ile birlikte ülkelerin bu alana yönelik tavırları da şekillenmeye başladı. Ülkelerde kripto para alanına yönelik adımlar atılmaya devam ederken, Fidelity şirketi, Bitcoin’i (BTC) erken dönemde benimseyen ülkelerin ilerleyen zamanlarda daha iyi olacağını iddia etti.

  Kripto paralar 2017 yılında Bitcoin’in (BTC) yükseliş hareketleriyle ve 17 Aralık 2017 tarihinde 20 bin dolar seviyesine ulaşması ile dünya genelinde daha tanınır hale gelmişti. Ancak takip eden 3 yıllık süreçte kripto paralar bu ilginin büyük bir kısmını kaybetti ve 2021 yılında Bitcoin’in yeniden rekor seviyelere ulaşması ile yeniden küresel yoğun bir ilgi oluştu. 2021’de, 2017 yılından farklı olarak kurumsal şirketlerin de sektöre girmesi, bu ilginin oluşmasındaki zemini oluşturan en önemli etkenlerden biri oldu. Büyüyen kripto ilgisi karşısında, ülkeler de kendi tavırlarını belirlemeye devam ediyor.

  “BTC Alan Ülkeler, Almayanlardan Daha İyi Durumda Olacak”

  Ülkelerde kripto para alanına karşı atılan adımlar, altyapı çalışmaları ve Ar-Ge çalışmaları gibi operasyonlar devam ederken, bu sektörü benimseyip benimsememe konusunda da farklılıklar ortaya çıkıyor. Ülkelerin kripto paralara yaklaşımı konusunda bir araştırma yapan dev varlık yönetim şirketi Fidelity, son raporunda Bitcoin’i erken dönemde benimseyen ülkelerin, gelecek dönemlerde benimsemeyen ülkelere göre daha iyi durumda olacaklarını öne sürdü.

  Fidelity Raporunda Yer Alan Açıklamalar

  ABD merkezli finansal hizmetler sunan dev şirket tarafından yayınlanan raporda, Bitcoin’i erken dönemde benimseyen ülkelerin bundan en fazla şekilde yararlanacağı bir tür oyun teorisinin oluştuğu belirtildi. Raporda konuya ilişkin olarak şu ifadeler yer aldı:

  “Bitcoin’in benimsenmesi artarsa, bugün bir miktar Bitcoin satın alan ülkeler, rekabet açısından, emsallerinden daha iyi durumlarda olacaktır.”

  Rapora Göre 2022’de BTC Alan Ülkelerin Sayısı Artacak

  Söz konusu raporda, Bitcoin sahibi olan ülkelerin diğerlerine göre daha avantajlı olacakları ve bu nedenle de Bitcoin almamış olan ülkelerin de BTC satın almaya yönelecekleri ifade edildi. Raporda buradan yola çıkılarak, 2022 yılında daha fazla ülkenin Bitcoin satın alacağı öngörülüyor. Bir diğer yandan raporda, merkez bankalarının da benzer hamlelerde bulunacağı öngörüsü yer alıyor. Şu ana kadar dünyada Bitcoin satın alımlarına yönelik en hızlı ve net adımlar, El Salvador’dan gelmeye devam ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle