Yearn Finance Nedir? YFI Coin Nasıl Alınır?

  Yearn Finance platformunun yerel kripto para birimi olan YFI Coin hakkında bilgileri bu yazımızda sizlere sunuyoruz. Kullanıcılar tarafından yönetişim token’ı olarak da kullanılabilen YFI Coin nasıl alınır, avantajları ve dezavantajları neler, analistlerin onun için yorumları ne sorularına bu yazımızda cevap bulmaya çalışacağız. 

  Yearn Finance ve YFI Coin Nedir?

  Yearn Finance, Defi altcoinlerinden biridir. Merkeziyetsiz finansal işlemlerde kullanılan YFI Coin, yüksek pasif gelir kazancı bulunan bir altcoindir. YFI Coin aynı zamanda Yearn Finance platformunun yerel kripto para birimidir. Yearn Finance platformunda yer alan üyeler YFI Coin alarak, yönetimde oy sahibi olurlar. Oy kullanmak için YFI Coin ödeme işlemi yaparlar. YFI Coin ve Yearn Finance platformunun yaratıcısı ise Blockchain yazılımcısı olan Andre Cronje olarak bilinir. 

  Projenin Amacı ve White Paper

  Yearn Finance projesinde amaç tüm merkeziyetsiz finansal işlemlerin yapılabildiği bir platformu var etmektir. Yearn Finance platformunda YFI Coin sahibi olan kişilerin birbirlerine borç verebilmeleri projenin amaçlarındandır. Diğer yandan temel amaç staking ile en yüksek getiri oranını sunan altcoin’i oluşturmaktır. Bu açıdan YFI Coin sahipleri staking ile diğer DeFi token’larının sunduğundan yüksek oranda ek coin alırlar. Projenin amaçlarını ve yapısı hakkında daha geniş bir bilgiyi edinmek için https://coinpaper.io/coin/yfi-yearnfinance linkinden ulaşabileceğiniz Whitepaper’ı inceleyebilirsiniz.

  Yearn Finance Yorum ve Tahmin

  YFI Coin hakkında yapılan analist ve yatırımcı yorumlarına baktığımızda onun sahip olduğu likidite protokolleri arasında dolaşma özelliğinden söz edildiğini görüyoruz. Bir yatırımcı YFI Coin ile yaptığı staking ardından ekstra bir talimat girmeden en iyi pasif getiriyi alabiliyor. Bunun sebebi ise YFI Coin tüm likidite protokolleri arasında gezerek, en iyi faiz oranını buluyor. Analistler bu teknolojik yanın YFI Coin tercih edilirliğini destekleyebileceğini açıklıyorlar.

  YFI Geleceği Ne Olur?

  Analistler YFI Coin’in yakın gelecekte değer kaybı ile karşılaşabileceğini aktardılar. Cactus, WalletInvestor analistleri YFI Coin’in 2021 senesi ilk periyodu sonunda 40 dolar ile 35 dolar bandı arasında konumlanabileceğini ifade ettiler. Analistler bu nokta ardından YFI Coin’in dalgalı fiyatları gündeme taşıyabileceğini aktardılar.

  Analistler YFI Coin’in orta vade ardından ise değer kazanımı yaşayabileceği ifade ettiler. 2021 sene sonunda YFI Coin fiyatının 44 dolar ile 50 dolar bandı arasında yer alabileceğini açıkladılar. 

  YFI Coin Fiyatı

  En güncel rakamlara göre 1 YFI coin fiyatı %yearn-finance+try% TL. Döviz cinsinden ise %yearn-finance+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Yearn Finance fiyatı 24 saatte %yearn-finance+yuzde%.

  Kripto para piyasası volatilitesinden etkilenen YFI Coin’in fiyatı anlık değişebilir. Buna bağlı olarak fiyat oynaklığını takip etmeden alım-satım yapılmamalıdır.

  Yearn Finance (YFI) Coin Nasıl Alınır?

  Yearn Finance (YFI) Coin almak için izlenmesi gereken aşamalar:

  • 1. Adım: YFI Coin günümüzde Binance, Huobi Global, Coinbase Pro, FTX gibi kripto para borsalarında işlem görmektedir.
  • 2. Adım: Bu platformlardan birini seçerek, platforma giriş yapmanız ve ilk olarak üyelik gerçekleştirmeniz, ardından KYC onaylarınızı gerçekleştirmelisiniz.
  • 3. Adım: Bu işlemlerden sonra borsanın “para yatır“ bölümünden cüzdanınıza para transfer edebilirsiniz.
  • 4. Adım: Borsa cüzdanına para transfer ettikten sonra, YFI paritesinin yer aldığı işlem sayfasına gitmeniz gerekir.
  • 5. Adım: Bu bölümde ideal bulduğunuz fiyattan YFI alım emri verebilir veya mevcut fiyat üzerinden alım yapabilirsiniz.
  • 6. Adım: YFI alımı gerçekleştirildikten sonra tercihinize bağlı olarak cüzdanınızda YFI Coin saklayabilirsiniz. Daha güvenli bir yol tercih etmek için donanım cüzdanda da YFI Coin saklayabilirsiniz.

  Sıralanan aşamaları doğru izlediğinizde, YFI Coin satın alım işlemini başarıyla gerçekleştirmiş olursunuz.

  Avantajları Neler?

  YFI Coin avantajlarını şu şekilde sıralarız:

  • Pasif Getiride Yüksek Oran: YFI Coin pasif geliri diğer DeFi protokol tokenlarından daha fazla sunar. Bunu hem fiyat performansı ile hem de staking’de sunduğu yüksek oranla sağlar. Cüzdanında YFI Coin kitleyenler, belirli vade sonunda risksiz şekilde ek coin kazanırlar.
  • Kredilendirmede Yüksek Faiz Oranı: YFI Coin olarak Yearn Finance ağında diğer kullanıcılara borç verenler, geri ödemede yüksek faiz oranını uygulayabilirler. YFI Coin diğer DeFi altcoinlerine göre daha yüksek faiz oranı üzerinden kredi olarak sunulabilir.
  • Erişilebilirlik: YFI Coin Binance ve diğer işlem hacmi geniş kripto para borsalarında listelenir. Fazla sayıda borsada yer almasına bağlı ona rahatlıkla erişilebilir. 

  Dezavantajları Ne?

  YFI Coin dezavantajları şunlardır:

  • İşlem Hızında Düşüş Riski: YFI Coin bir DeFi token’ı olduğu için Ethereum ağının yoğunluğundan etkilenebilir. Bu kapsamda onula yapılan işlemlerde, alım-satım emirlerinin onayında bekleme süresi uzayabilir. 
  • Saldırı Riski: Sanal kripto para cüzdanında saklanan YFI Coin ağda oluşabilecek saldırıların riski altındadır. Donanım cüzdanda saklanarak risk minimize edilir.
  • Pahalı İşlemler: ETH ağının yoğun olduğu dönemlerde madenciler işlem onayları için daha yüksek harç ücretlerini tercih ederler. Bu da ETH ve altcoin’lerinin transferleri için gereken harç ücretlerini pahalı kılar. Bazen ufak bir altcoin transferi için ETH ağına 20 dolar gibi yüksek ücretler ödemek gerekebiliyor.

  Sonuç

  YFI Coin 2021 yılı sonunda değer kazanabileceği ifade edilen DeFi sektörüne ait bir altcoin’idir. Staking ve kredilendirme işlemlerinde yatırımcıya diğer altcoinlerden daha fazla avantaj sunuyor. Geleceği parlak görülen YFI Coin, DeFi sektörünün yaygınlaşmasına bağlı olarak değer kazanacağı düşünülüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle