Kalemder

Yearn Finance (YFI) saldırı ile 11 milyon dolar çaldırdı

  Merkezi olmayan finans (DeFi) protokollerinden biri olan Yearn Finance (YFI) için büyük şok. Resmi Twitter hesabından paylaşılan bilgilere göre kredi havuzlarından biri siber saldırıya uğradı…

  Kripto para sektörünün en popüler merkezi olmayan finans (DeFi) protokollerinden Yearn Finance (YFI) siber saldırıya uğradığını duyurdu. Protokolün resmi sosyal medya hesabından yapılan duyuruda Yearn Finance (YFI) DAI kredi havuzlarından birinde saldırı gerçekleşti. 

  Dün gece yetkili isimlerin yaptığı paylaşımda “Saldırgan 2.8 milyon ile kaçtı, DAI kasası 11.1 milyon kaybetti” ifadelerini kullanması dikkat çekti. Açıklardan yararlanma ile ilişkili olduğu tahmin edilen siber saldırıda kasa boşaltımını tetiklemek için bir Aave flash loan kullanıldı.

  Kripto Para Basınına Yansıdı

  Yearn Finance kredi havuzlarından birinde gerçekleşen ve 11 milyon doların üzerinde kayba neden olan bu siber saldırı kripto para basınında da geniş yer buldu. Bilindiği üzere Yearn Finance, mevduat sahiplerinin her zaman başlangıçta yatırdıkları tokendaki tüm getirilerini telafi etmelerini sağlıyor. Önde gelen merkezi olmayan finans (DeFi) protokollerinden birinin bu şekilde saldırı yaşaması kripto para sektöründe dikkatlerden kaçmadı.

  Platform yakın zamanda yeni bir güncelleme aldı fakat herhangi bir akıllı sözleşme platformu gibi, önceki akıllı sözleşmelerle devam etti. En güncel verilere göre Yearn, şu anda kendisine emanet edilen 500 milyon dolar değerinde varlık bulunduruyor. Versiyon 1’de bulunan havuzların çoğu yıllık %20’nin üzerinde gelir getirmesiyle dikkat çekiyor.

  Saldırıya Uğrayan Kasa Tespit Edildi

  Yearn Discord ve Telegram kanallarındaki kullanıcılar dün gece drenajları bildirmeye başladı. Bunun üzerine şirket yetkilileri Yearn Discord sunucusundaki paylaşımlarında şunları söyledi: “V1Dai kasasının neden son birkaç dakika içinde binlerce Dai kaybettiğimi gösterdiğini bilen var mı?”

  Bu gelişmeyle birlikte ET, %1059’luk bir kayıp gösterdi. Yearn’ın YFI isimli token’ı bu haberin ardından %5’lik bir gerileme yaşadı. Kullanıcıların olayı fark etmesinden sonra saldırı halka açıklandı ve dakikalar içinde UniWhales Twitter hesabı büyük bir YFI satışı bildirdi. Yearn ekibi saldırıya uğrayan kasayı tespit ederek Yearn v1 DAI kasası olduğunu açıkladı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle