XRP iyi gidiyordu, ne oldu da düşüşe geçti?

  Birçok kripto para birimi gibi XRP de 14 Nisan tarihinde yükseliş trendine katıldı. Ancak XRP 1,95 dolarda 3 yıllık rekorunu kırdıktan sonra düşüşe geçti. Yatırımcılar bu düşüşün arkasında neler olabileceğini merak ediyor.

  Nispeten durgun geçen Mart ayının son haftasından sonra Nisan ayı kripto paralar için olumlu grafikler ile başladı. Nisan ayında Bitcoin (BTC), 60 bin dolar üzerini test ederken bir yandan da 57 bin dolardaki desteğini korumayı başardı. Öte yandan Bitcoin bu süreçte piyasa hakimiyetinin bir kısmını kaybetti. Bu durum altcoinlerin yükseliş adına önünü açtı.

  XRP’de 3 Yıllık Rekor Sonrası Düşüş Geldi

  Bitcoin’in altcoinler için yükseliş zemini hazırladığı süreçte birçok altcoin rekor fiyatlarına doğru hareketlendi. XRP de SEC ile Ripple davası devam ederken bu hareketliliklere ortak olmayı başardı. Davadan Ripple lehine kararlar çıkmaya başlaması, XRP yükselişlerini hızlandırdı. Nisan ayını olumlu geçiren XRP, birçok kripto para gibi 14 Nisan tarihinde rekor kırdı. Ancak bu rekor, tüm zamanların değil son 3 yılın rekoru oldu.

  1,95 dolar ile 3 yıllık rekorunu kıran XRP, bu fiyattan sonra düşüşe geçti. 14 Nisan tarihinde gelen rekorlar sonrası bu gibi geri çekilmelerin yaşanması aslında beklenen bir durumdu. Ancak Ripple davası adına olumlu gelişmeler yaşanırken XRP’nin neden düştüğü merak ediliyor.

  XRP Değer Kaybının Perde Arkası

  Analistler, Bitcoin’in 65 bin dolar hedefine yaklaştıktan sonra geri çekilmesinin altcoinleri de aynı şekilde etkilediğini ifade ediyor. Öte yandan Ripple kurucu ortaklarından Jed McCaleb hakkında birkaç gündür gündeme gelen iddiaların da XRP düşüşünde etkili olduğu düşünülüyor. McCaleb’in bu hafta içinde her gün 40 milyon dolarlık satış yapacağı söylentileri gündeme geldi. Bu haber, yatırımcılarda endişeye yol açtı.

  Bir diğer yandan analistler, XRP’nin 1,92 dolardaki direnci kıramadığını ve bunun düşüşü tetiklemiş olabileceğini ifade ediyor. Whale Alert verilerinde, 14 Nisan tarihinde XRP balinalarının borsalara XRP transfer ettiği de görülüyor. 500 bin dolarlık XRP transferinin kısa sürede XRP üzerinde satış baskısı oluşturmuş olabileceği düşünülüyor.

  Kripto para borsalarında güncel olarak 1 XRP fiyatı %ripple+try% TL. Döviz cinsinden ise %ripple+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Ripple 24 saatte %ripple+yuzde%.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle