Kripto Para

Güney Kore’de kripto paralar “alternatif yatırım aracı” oldu

  Güney Kore Merkez Bankası tarafından kripto paralara ilişkin 22 Haziran tarihinde bir açıklama yapıldı. Gelen açıklamada, yerli kripto para piyasasında günlük ticaret hacminin Ocak – Mayıs arasında 5 kat büyüdüğü ifade edildi. Açıklamada ayrıca kripto paralar gayrimenkul yatırımlarına karşı “alternatif yatırım aracı” olarak tanımlandı.

  Kripto paraların benimsenmesi artış göstermeye devam ediyor. Aralık 2020’den sonra hızla artan kripto para kullanımı, özellikle Mayıs ayına kadar zirve noktalarına ulaştı. Dünyanın hemen hemen her yerinde artan kripto para kullanımı, Güney Kore’de de yoğun şekilde kendini gösterdi. Kripto para piyasasının en güçlü ayaklarından biri olan Güney Kore’de, Güney Kore Merkez Bankası tarafından 22 Haziran Salı günü, kripto paraların artan kullanımı ile ilgili bir açıklama yapıldı.

  Güney Kore Merkez Bankası, yaptığı açıklamasında yerli kripto para piyasasında günlük ticaret hacminin Ocak – Mayıs ayları arasında 5 kat büyüdüğünü belirtti. Ayrıca açıklamada kripto paraların artık gayrimenkul yatırımları karşısında “alternatif yatırım aracı” olarak görülmeye başlandığı ifade edildi.

  Raporda BTC’deki Düşüşe de Yer Verildi

  Güney Kore Merkez Bankası tarafından yayımlanan 2021 yılı ilk çeyrek finansal istikrar raporunda ayrıca Bitcoin (BTC) fiyatındaki sert düşüşe de yer verildi. Raporda, bu düşüşün arkasındaki nedenlere değinildi. Söz konusu raporda Bitcoin’deki düşüşe neden olarak Çin’de atılan regülasyon adımları ve yatırımcılardan gelen talepteki azalma gösterildi. Ayrıca raporda, kripto paraların Güney Kore ekonomisi üzerindeki etkilerine de yer verildi.

  Güney Kore’de Kripto Para Piyasalarındaki Toplam Değerler

  Merkez Bankası tarafından yayımlanan rapora göre, Güney Kore’de kripto para günlük ticaret hacmi verileri şöyle:

  • Ocak ayında 128,1 milyar won (yaklaşık 991 milyon TL)
  • Mayıs ayı sonunda 623,4 milyar won (yaklaşık 4,8 milyar TL)

  Ayrıca Güney Kore Merkez Bankası, yerel kripto para piyasasının toplam piyasa değerinin ise tahmini olarak 50 trilyon won (yaklaşık 387,1 milyar TL) olduğunu ifade etti. Öte yandan raporda, Kore’deki kripto para şirketlerinin toplam piyasa değerinin de 3,7 trilyon won (yaklaşık 28,6 milyar TL) olduğu belirtildi.

  Gayrimenkul Yatırımlarına Karşı “Alternatif”

  Söz konusu raporda, kripto paralar ile ilişkili yatırım ürünlerindeki artışlar “yatırım fırsatlarında artış” olarak değerlendirildi. Raporda, kripto para piyasasının geleneksel piyasalara göre daha küçük kalmasına rağmen, gayrimenkul fiyatlarındaki artış da göz önüne alındığında kripto paraların “alternatif yatırım araçları” olduğu ifade edildi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle