Kripto Para

Metaverse’te cinsel istismar suçu cezasız kalmadı!

  Son dönemlerde kripto para ekosistemi ile birlikte geniş çaplı büyüme kaydeden ve heyecan uyandıran Metaverse sektöründe de kötü niyetli aktörler boş durmuyor. Güney Kore’de, Metaverse platformunda buluştuğu 18 yaşından küçük çocuklara cinsel istismarda bulunan kişiye 4 yıl hapis cezası verildi.

  Metaverse, özellikle son dönemlerde kripto para piyasalarındaki büyümeden destek alarak son dönemlerde dünya çapında bir devrim gibi kabul gördü. Teknolojik devrim olarak nitelendirilen Metaverse, insanlara sanal ve gerçeği aynı anda deneyimleme fırsatı sunuyor. Teknolojinin her türlü faydasını sunan bu alanda, kötü niyetli aktörler de boş durmamaya devam ediyor. Güney Kore’de 30 olan yaşını saklayan bir şahıs, 18 yaşından küçük çocukların özel içeriklerini ve görüntülerini topladı. Cinsel istismar olayına karşı yargı kayıtsız kalmadı ve şahsa 4 yıl hapis cezası verildi.

  Metaverse’te Cinsel İstismar Suçu!

  Güney Kore’de bir “Metaverse’te cinsel istismar” olayı yaşandı. Güney Kore medyasında gündeme gelen haberlere göre gerçek yaşı 30 olan ve Metaverse platformlarında yaşını saklayan bir Güney Koreli, Aralık 2021 – Mart 2022 arasındaki süreçte, 18 yaşından küçük kişilerin özel içeriklerini ve görüntülerini topladı. Mağdur çocuklarla bir Metaverse platformunda buluşan şahıs, kendi yaşını gizlemek için bir avatar kullandı. Kurbanların ilgisini çekmek için platformda onlara çeşitli hediyeler gönderen şahıs, ilgili görüntü ve içerikleri paylaşamadı.

  4 Yıl Hapis, 80 Saat Tedavi, 7 Yıl O Kurumlardan Uzaklaştırma

  Metaverse platformunda cinsel istismar suçu işlediği belirlenen ve ismi açıklanmayan şahıs, işlediği suçtan dolayı 4 yıl hapis cezası aldı. 30 yaşındaki şahıs hapis cezasının yanı sıra toplam 80 saat tedavi programlarına katılmak zorunda kaldı ve ayrıca kendisi, 7 yıl boyunca gençlerin ve engellilerin olduğu kurumlarda da çalışamayacak. Güney Kore’de kısa bir süre önce Metaverse’teki “ahlaki kurallar” ile ilgili bildiriler yayınlanmıştı.

  “Metaverse’te Ahlaki Kurallar”

  Güney Kore’de yayınlanan “Metaverse’te ahlaki kurallar” isimli koruyucu prensipler bütünü bildiriminden kısa bir süre sonra böyle bir suçun tespit edilmesi ve suçlunun cezalandırılması dikkat çekti. Güney Kore’de Demokrat Parti milletvekili Shin Hyun-young da söz konusu dönemlerde Metaverse platformlarındaki cinsel istismarlara ve saldırılara dikkat çekmiş ve bu tür eylemlerin önlenmesi için araştırma ve çalışma talep etmişti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle