USDD Coin Nedir, Nasıl Alınır USDD Hangi Borsada Var?

  Kripto para piyasalarında stablecoinler son dönemde yakından takip ediliyor. Özellikle Terra’nın sabit coininin yaşadığı felaket sonrasında bu varlıklara karşı ne yönde bir pozisyon alınacağı araştırılmaktadır. Popüler stablecoinlerden olan ve TRON ağının gözdesi olan USDD, piyasalarda öne çıkan dijital varlıklar arasında yerini alıyor. Piyasa değeri ve piyasa hareketi ile USDD yeni yatırımcılar tarafından da yakından takip edilmektedir. 

  USDD Coin Nedir?

  USDD, TRON ağında piyasa sürülen merkeziyetsiz algoritmik bir stablecoindir. Değeri ABD dolarına (1 USD) eşit olarak sabitlenen bir sabit coin olarak görev yapmaktadır. Stablecoinlerin ortak özelliği sabit bir değere sahip olan kripto paralar olmasıdır. USDD ise büyük stalecoinlerden biri olarak, değeri dolara sabitlenmiş bir stablecoindir. 

  USDD Projesi ve Whitepaper

  USDD projesi, Tron DAO Reserve tarafından istikrarlı fiyat ve muhtelif kullanım durumları ile yayınlanan bir kripto para birimi olma hedefine sahiptir. Bu amaçla kurulan USDD, herhangi bir fiyat dalgalanmasına karşı kendini stabilize etmesi ve USDD’nin değerini gerçek bir para birimi olarak konsolide etmesine yardımcı olacak şekilde yerleşik bir teşvik mekanizmasına ve duyarlı para politikasına sahip olarak geliştirilmiştir. Projenin teknik makalesinde de yer verilen bu temel unsurlar, projenin diğer stablecoinler ile benzer hedeflere sahip olduğunu gözler önüne sermektedir. 

  İstikrarlı bir fiyata sahip merkezi olmayan para birimi protokolü olarak, kripto ara birimi için kullanılan durumları da genişletme amacına sahiptir. Blok zinciri alanı ve gerçek ekonomi için geniş kapsamlı etkilerle erişilebilir olması sağlanması hedeflenmektedir. Kendini ‘’Merkezi Olmayan ABD Doları’’ olarak tanımlayan USDD, Tron DAO Reserve tarafından korunmakta ve fiyat istikrarı da garanti edilmektedir. Projenin whitepaper sayfasında ve USDD hakkında daha çok bilgiye ulaşmak için: https://usdd.io/#/ güncel bağlantı adresini kullanarak hızlı erişim sağlayabilirsiniz. 

  USDD Coin Kurucuları Kim, Hangi Ülkeye Ait?

  Tron DAO’nun resmi Twitter hesabı üzerinden merkeziyetsiz stablecoinler rekabetine katılmak üzere USDD’nin yarışta yer alçağı duyurulmuştu. USDD, Mayıs 2022 itibariyle TRON ağında piyasa sürülmüştür. Tron ise 2017 yılında Justin Sun tarafından Singapur merkezli olarak, kâr amacı gütmeyen Tron Vakfı aracılığı ile kurulmuştur. TRX’in ardından, USDD ile stablecoin hizmetini de USDD ile devam piyasalarda devam ettirmektedir. 

  USDD Kullanım Alanları Neler?

  USDD başta olmak üzere stablecoinlerin kullanımı çok sık kripto para işlemleri yapan kişiler için önemlidir. Özellikle aktif kripto para birimi tüccarları, portföylerinde bu varlıklar ile önemli işlemler gerçekleştirilebilmektedir. USDD, zaman içinde sabit değerini korumak için tasarlanan bir kripto para birimidir. Değeri 1 USD’ye sabitlenen bu paralar, değişken genel kripto para birimi piyasalarının çok daha istikrarlı olmasına katkı sağlamaktadır. Piyasalarda birçok işlem ve TRON ağında bazı işlemler için USDD kullanımı mümkündür. 

  USDD Projesini Benzersiz Yapan Nedir?

  USDD temelde diğer tüm stablecoinler ile aynı özelliklere sahiptir. Kullanım alanları, teknik detayları ve değeri ile farklılık göstermez. Projeyi benzersiz yapan ise yer alacağı platform ve vizyonu olarak değerlendirilebilir. Teknik açıdan rakipleri ile aynı özellikler görülse de bazı farklılıklarla onlardan ayrılmaktadır. 

  Kripto para piyasalarında sabit coinlerin son dönemde riskli hale gelmesi de USDD’nin güven veren ve benzersiz olmasını sağlayan yanlarını öne çıkarmayı başarmıştır. Buna USDD projesini öne çıkaran bazı detaylar şunlardır:

  • USDD, algoritmik olarak sürekli 1 USD değerinde kalacak şekilde ayarlanan bir stablecoindir. 
  • TRON DAO tarafından geliştirilmiştir ve TRON ağında sunulmuştur. 
  • USDD, en merkeziyetsiz sabit para olma vizyonu ile yola çıkmıştır. 
  • Stablecoin 3.0 tanımlaması ile dikkat çekmektedir. 

  USDD Coin'in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

  USDD gibi sabit coinlerin avantajları kadar dezavantajları da bulunmaktadır. TRON ağına farklı bir bakış açısı kazandıracak USDD için artı ve eksi yönlerin doğru bir şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir. Yatırım yapmadan önce bu temel kriterlerin incelenmesi doğru bir yatırım stratejisi için önem arz etmektedir. 

  USDD’nin genel hatları ile öne çıkan avantajları şöyledir:

  • İstikrarlı bir fiyata ve işlevsel kullanım özelliklerine sahiptir. 
  • Yerleşik bir teşvik mekanizmasına ve duyarlı bir para politikasına sahiptir. 
  • Geniş kapsamlı etkilerle gerçekten erişilebilir olması sağlanacaktır. 
  • TRON’da merkezi olmayan stabilcoin olarak, TRON DAO Rezerv tarafından korunmaktadır. Fiyat istikrarı garanti edilir. 

  USDD dezavantajları:

  • Terra’nın sabit parası TerraUSD (UST)’nin çöküşünün ardından sabit paraların riskleri ortaya çıkmıştır. 
  • Risk faktörü diğer kripto projelerde olduğu gibi yüksektir.  

  USDD Coin Hangi Borsalarda Var?

  USDD birçok borsada yer almaktadır. Bu borsalardan işlem yapmak için hesap açmak ve işlem çiftleri ile emir vermek yeterli olacaktır. USDD al – sat işlemleri ve diğer kullanım işlemleri için tercih edebileceğiniz kripto para ve dijital varlık borsalarından bazıları şunlardır:

  • Huobi Global
  • KuCoin
  • Gate.io
  • Poloniex
  • Bitget 
  • Bybit 

  USDD Coin Piyasa Bilgileri

  TRON USD para birimi olarak günlük 10 milyon işlem ve 10 milyar dolar işlem hacmi ile dikkat çekmiştir. Piyasa çıkmasından itibaren 4 trilyon dolarlık bir aktarım gerçekleştirilmiştir. Toplam değeri ise 55 milyar dolar olan Tron ekosistemi için önemli işlevsel özellikleri ile söz konusu rakamların üzerine çıkmayı hedeflemektedir. Piyasa verilerine bakıldığında değeri sürekli olarak 1 USD seviyesinde tutulması için Tron DAO Rezerv tarafından desteklenecektir. 

  5 Mayıs 2022 itibariyle piyasada yerini alan USDD, ilk aşamada kripto paranın desteklenmesi için 10 milyar dolarlık bir likidite rezervi oluşturulacağı aktarılmıştır. Piyasa sıralaması ile ilk 100 içinde yer alan USDD, zaman içinde piyasa değeri ve işlem hacmi ile bu sıralamasını da yükseltmesi beklenmektedir.  

  USDD Coin Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

  USDD satın almak için güvenilir kripto borsalarından işlem yapılabilmektedir. USDD almak için şu adımlar takip edilebilir:

  • 1. Adım: USDD’ye yer veren borsalardan birine girin. 
  • 2. Adım: Kimlik bilgileriniz ile hesap oluşturun. 
  • 3. Adım: Hesaba gerçek banka/sanal hesaplarından para aktarın.
  • 4. Adım: USDT, USDC gibi çiftler ile işlem yapın. 
  • 5. Adım: Güvenli cüzdanlarda USDD’yi saklayın. 

  Özet Olarak

  TerraUSD (UST)’nin çöküşü ve oyun dışı kalmasının ardından sabit kripto para birimlerinin de risklere sahip oldukları görülmektedir. TRON ağının yeni gözdesi USDD ise çok daha güçlü bir altyapı ile bu riskler göz önünde tutularak piyasada yerini almıştır. USDD, Tron kurucusu Justin Sun tarafından stablecoin 3.0 olarak tanımlanarak farkını ortaya koymuştur.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle