Kripto Para

O ülkede kripto vergisi Nisan ayında yürürlükte!

  Kripto paraların düzenlenmesi konusunda uzunca bir süredir belirsiz bir tavır ve tutumda olan Hindistan’da, düzenlemeler netliğe kavuşuyor. Şubat ayında kripto para kazançlarından vergi alınacağını duyuran Hindistan’da, söz konusu vergi uygulaması 1 Nisan’dan itibaren yürürlüğe girecek.

  Kripto para piyasalarına geçtiğimiz yıl dünyanın her yerinden milyonlarca insanın girmesi, ülkelerin bu alana karşı endişelerini artırdı. Temelde merkezi olmayan bir yapısı bulunan kripto paraların kullanım alanları ve bu alandan sağlanan kazançlar konusunda düzenleme adımları atan ülkeler, çeşitli yasal düzenleme çalışmalarını hızlandırdı. Bu ülkeler arasında yer alan ve uzunca bir süre kriptolar konusunda belirsiz bir tutum içinde kalan Hindistan’da, kripto para kazançlarından alınacak olan vergi ile ilgili uygulamanın 1 Nisan 2022’den itibaren yürürlüğe gireceği açıklandı.

  Hindistan’da Kripto Vergisi Nisan’da Yürürlükte

  Hatırlanacağı üzere Hindistan’da, Şubat ayında kripto paralardan ve NFT’lerden (non fungible token) %30 oranında vergi alınmasına karar verilmişti. Alınan bu kararın ardından konuya ilişkin bir açıklama, Hindistan’ın vergi kurumu olan CBDT’nin Başkanı Jagannath Bidyadhar Mohapatra’dan geldi. Mohapatra söz konusu açıklamasında, ilgili %30’luk vergi uygulamasının 1 Nisan 2022’den itibaren yürürlüğe gireceğini duyurdu. Mohapatra açıklamasında ayrıca işlem başına %1 olarak belirlenen kaynakta kesilen verginin (TDS) ise Temmuz 2022’ye ertelendiğini belirtti.

  Kripto Aktörleri TDS’de İndirim İstiyor

  Hindistan’da kripto para kullanıcıları, özellikle bu %1’lik vergiye itiraz ediyor. Blockchain ve Kripto Varlıklar Konseyi’nde (BACC) bir araya gelen kullanıcılar, Hindistan Maliye Bakanlığı’ndan bu verginin %0,01’e düşürülmesini talep ediyor. Söz konusu işlem vergisi kararının alındığı dönem ve sonrasında kripto para alım satım platformları, %1’lik TDS’nin alım-satım işlemlerinde maliyet yükünü çok artırdığını ve bu verginin şirketleri ve bireysel kripto kullanıcılarını maddi anlamda çok zorlayacağını savunmuştu. Ancak karar henüz değiştirilmedi ve sadece ertelendi.

  Maliye Bakanı Vergileri Savunmuştu

  Gelen itirazların ardından Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, Şubat ayında yaptığı açıklamasında vergiyi savunmuştu. Söz konusu açıklamasında Sitharaman şu ifadelere yer vermişti:

  “Sanal dijital varlık işlemlerinde çok ciddi bir artış oldu. Bu işlemlerin büyüklüğü, belirli bir vergi almamızı zorunlu hale getirdi.”

  1 Nisan tarihinden itibaren Hindistan’da kripto paralardan %30 vergi alınmaya başlayacak.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle