Kripto Para

Ripple’ın SEC davasında yeni bir tartışma başladı

  Amerika Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından Ripple’ye yönelik açılan davada yeni bir gelişme yaşandı. SEC üyesi ve kripto para dünyasının popüler isimlerinden Hester Peirce, menkul kıymetlerin sınıflandırılmasında kullanılan Howey testi ile ilgili yeni bir tartışma başlattı. 

  Ortaya atılan iddialar ile görülen davanın etkileri iki tarafta da fark edilir nitelikte oldu. Dava sürecinde Ripple, birçok borsa tarafından delist edilmesi nedeniyle zarar görürken, SEC cephesinde Howey testine yönelik tartışmalar başladı. Ripple borsalarda çıkarılması ile milyarlarca dolar kaybederken yatırımcısını da üzdü. Kendisi ile birlikte yatırımcısına da büyük zarar veren Ripple cephesinde son gelişmelerle beraber toparlanma başladı. Dava sürecinde XRP’ye iyi gelecek gelişmeler yaşandığı görülüyor. Davada son olarak Howey testinin geçerliliği gündem oldu.

  Hester Peirce, varlıkların menkul kıymet olarak kabul edilebilmesi için Howey testini geçmesi gerektiğini söylerken, son dönemde varlıkları sınıflandırmak için bu testin yeterli olmadığını belirtti. Sektörde önemli bir konumu olan ünlü isim Hester Peirce, Howey testine yönelik açıklamalarda bulundu. Varlıkların menkul kıymet olarak kabul edilmesi için öncelikle Howey testinden geçmesi gerektiğini vurgulayan Peirce, SEC ve Ripple arasında görülen davada testin öneminin daha da arttığını belirtti. 

  Howey  testi dijital para sektörü için uygun değil

  Kripto para piyasasının popüler isimler arasında yer alan Hester Peirce yaptığı son açıklama ile Howey testinin menkul kıymet varlıkları üzerindeki etkisini eleştirdi. Kripto anne olarak tanınan ismin açıklaması davaya yeni bir kapı araladı. 

  Howey testinin tek başına menkul kıymet varlıklarını belirlemede yeterli olamayacağını belirten Peirce, dijital paralar üzerinde veya kripto paraların satışı için de kullanılamayacağını belirtti. Peirce, Howey testinin varlıkların ABD yasalarına göre menkul kıymet olarak belirlenmesinde ne derecede etkili ve önemli olduğunu vurgularken, Howey testinin dijital para sektöründe kullanılamayacağının altını çizdi.

  Dava sonucunun XRP’ye iyi gelmesi bekleniyor

  Menkul kıymetler ile kripto paraların aralarında geniş çaplı benzerlik olduğuna dikkat çeken Peirce, benzerliğe rağmen arada büyük boşlukların oluşabileceğini ortaya koydu.

  Bununla beraber Ripple’nin gördüğü zarara karşı olumlu gelişmeler ile karşılaştığına dikkat çeken avukat Stephen Palley, davanın Ripple’ın beklentilerine göre sonuçlanacağına dikkat çekti. Yükselişe yönelik ivme kazanması ile gündeme gelen XRP, Ripple’nin borsalarda delist edilmesi ile yatırımcısına kaybettirmişti.

  Kripto para borsalarında güncel olarak 1 XRP fiyatı %ripple+try% TL. Döviz cinsinden ise %ripple+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Ripple 24 saatte %ripple+yuzde%.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle