Kripto Para

TCMB Başkanı: Kripto paraları yasaklama niyetimiz yok

  Yerli kripto para sektörü son dönemde çok hareketli günler geçirdi ve çeşitli spekülasyonlara tanıklık etti. Kripto para dünyasında hükümetin düzenleme çalışmaları hız kazanırken TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’ndan önemli açıklamalar geldi…

  Son dönemde yerli kripto para borsalarının faaliyetlerini durdurması, yatırımcılarına para çekme hizmeti sunmaması gibi sorunlar, kripto para dünyasının gündemine oturdu. Türkiye’deki kripto para sektörü bu süreçte pek çok spekülatif haberin de etkisi ile hareketli bir dönemden geçti. 

  Yerli kripto para borsalarının son durumu ile ilgili araştırma ve soruşturmalar devam ederken, hükümetin yetkili isimleri yeni düzenlemeler hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz günlerde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından kripto paralar ile ödeme yapma yasağı getirilmişti. Bu konunun detaylarına dair yetkili isimlerden ilk açıklamalar geldi. 

  Kripto Para Ödeme Yasağı Açıklaması

  TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yerli kripto para sektöründe çok konuşulan TCMB düzenlemesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Ulusal basında ana akım medyaya konuşan TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, çok tartışılan ödeme yasağına açıklık getirmesiyle yerli yatırımcının dikkatini çekti. 

  Kripto para birimlerinin, dünya çapında herhangi bir altyapısı, düzenlemesi ya da kontrol mekanizması olmadığını vurgulayan TCMB Başkanı, yasaklama konusuna değindi. Çin ve Hindistan gibi ülkelerin kripto paraları tümden yasaklama yöntemini tercih ettiklerini söyledi. Şahap Kavcıoğlu, yerli kripto para sektöründe endişe yaratan yasak konusunda böyle bir niyetlerinin olmadığını aktardı. 

  “Kripto Paraları Yasaklama Niyetimiz Yok”

  TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, son dönemde Türkiye kripto para sektörü kuruluşlarını ve yerli yatırımcıları endişelendiren yasaklama söylentilerine karşılık şu ifadeleri kullandı: “Sadece yasaklayarak bu işi halletme şansımız yok, zaten böyle bir niyetimiz de yok.” Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın koordinatörlüğünde SPK, BDDK, Gelir İdaresi Başkanlığı ve MASAK gibi kuruluşların bu konuda birlikte çalıştıklarını söyledi. 

  Düzenleyici kurumları asıl endişelendiren konunun yurt dışına çıkan paralar olduğunu kaydetti. Şahap Kavcıoğlu, Türkiye’den genellikle Avrupa ve ABD’ye akan para trafiği olmasının endişe verici olduğunu söyledi. TCMB düzenlemesi sayesinde, kripto paraların bir ödeme aracı olarak kullanılmasının yani para yerine geçmesinin yasaklandığını hatırlattı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle