Ripple (XRP) ve SEC davası XRP fiyatını nasıl etkiler?

  Aylardır kripto para topluluğunda konuşulan konulardan biri de Ripple ve SEC arasındaki menkul kıymet davası oldu. XRP yatırımcıları bugün yapılacak ilk duruşmanın fiyatlara nasıl yansıyacağını merak ediyor…

  Kripto para camiasında uzun süredir üzerine en çok konuşulan konulardan biri de SEC’in Ripple şirketi ve iki üst düzey yöneticisi aleyhinde açtığı dava oldu. Özellikle XRP yatırımcılarının büyük bir merakla beklediği davada ise büyük gün geldi çattı. Taraflar arasındaki ilk duruşma 22 Şubat Pazartesi (bugün) mahkemede görülecek.

  Davadan çıkacak sonucun anlık olarak XRP fiyatına nasıl etki edeceği de merak konusu haline geldi. Kripto para topluluğunun yakından takip ettiği çok sayıda yorumcu ve hukukçu, bu konu hakkında kendi görüşlerini ve tahminlerini açıkladı. Birçok analist, Ripple davasının XRP’nin piyasa değerini kötü etkilediğini belirtiyor.

  Ripple Davadan Haklı Çıkabilir Mi?

  Ripple davasının ardından XRP son birkaç haftadır ciddi şekilde düşüş yaşadı ve kripto para piyasasında değer bakımından 7. sıraya kadar geriledi. Yorumcular XRP fiyatında bu şekilde düşüş trendinin devam etmesi durumunda kripto para biriminin ilk 10’un dışına çıkabileceğini söylüyor. 

  Bunun yanı sıra kripto para camiasının önde gelen bazı isimleri, Ripple şirketinin SEC davasını kazanabileceğine dikkat çekiyor. Bazı uzman isimler de taraflar arasında uzlaşmaya varılabileceğini öne sürüyor. Öte yandan olası olumlu bir durumda RP’nin gücünü tekrar kazanabileceğine dair düşünceler de XRP yatırımcıları tarafından takip ediliyor.

  XRP Fiyatı Yükselir Mi?

  Ünlü kripto para avukatı Stephen Palley, Ripple’ın SEC ile anlaşmaya varacağını düşündüğünü şu şekilde ifade etti: “Eğer 30 günlük ek süre isteyip sonradan davayı reddetselerdi şaşırmazdım. Aksine, bir ay içinde cevap verdiler. Kısacası Ripple davanın hızlıca sonuca bağlanmasını istiyor.”

  Eski SEC yöneticilerinden olan Joseph Hall, ise Ripple’ın SEC davasını kazanma ihtimalinin yüksek olduğuna dikkat çekti. Anlaşma olursa XRP fiyatında yükseliş trendi hızlı bir şekilde başlayabilir. Öte yandan ABD’li avukat Jeremy Hogan ise SEC ile Ripple arasında herhangi bir anlaşmaya varılmazsa, davanın 2023’e kadar uzayabileceğini düşünüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle