Kripto Para

TCMB kripto para raporu yayımladı! Artı ve eksiler sıralandı

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından kripto paralara ilişkin bir rapor hazırladı. TCMB, söz konusu raporda kripto paraların artılarına ve eksilerine yer verdi. Rapora göre kripto paralar bir yanıyla yatırımcılara avantaj sağlıyor, bir yanıyla risk barındırıyor.

  2021 yılında kripto paralar tüm dünyada çok geniş sınırlara ulaştı. Artan benimseme ve devam eden yaygınlaşma sürecine, Türkiye de çeşitli çalışmalarla ve hazırlıklarla dahil oldu. Ancak ülkemizde bu alandaki çalışmalar, Thodex borsası olayından sonra hızlandı. Bununla birlikte gelen çalışmalara şimdi bir yenisi daha eklendi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), kripto paralar ile ilgili bir rapor hazırladı. Merkez Bankası, raporda kripto paraların artılarına ve eksilerine yer verdi.

  TCMB raporuna göre kripto paralar ile limitsiz işlem yapabilmek, kripto paraların kolay kullanılabilirliği yatırımcılara avantaj sağlıyor. Öte yandan rapora göre kripto paraların bazı temel özellikleri ise beraberinde risk de barındırıyor. TCMB daha önce kripto paraların asli değerinin olmadığı, bu varlıkların “değişim aracından” daha çok “yatırım aracı” oldukları vurgulamıştı. TCMB bu raporunda ise kripto paraların artılarına ve eksilerine yer verdi.

  Raporda Yer Verilen 9 Risk Unsuru

  TCMB, söz konusu raporda kripto paraların barındırdığı 9 risk üzerinde durdu. Bu başlıklar şöyle:

  1. Kripto para denetim ve düzenlemelerinde merkezi bir muhatap olmamasından kaynaklı kontrol ve denetim yetersizliğine yol açabilmesi.
  2. Piyasadaki volatilite.
  3. Kripto paraların yasadışı eylemlerde (kara para aklama, vergi kaçırma, terörü finanse etme vb.) kullanılması ve takibinin zor olması.
  4. Kripto para cüzdanlarına “başkaları tarafından” erişimin kolay olabilmesi, cüzdanların kolayca çalınıp, kaybolabilmesi.
  5. Kripto para platformlarının, siber saldırıların hedefine gelmesi.
  6. Yapılan kripto para işlemlerinin geri alınamıyor olmasından doğabilecek mağduriyetlerin olabilmesi.
  7. Düzenleme eksikliklerinden kaynaklanan, işlemlerin yasal korumalardan mahrum olması.
  8. Kripto paraların “herkes tarafından” ödeme aracı olarak kabul görmemesi sonucunun “sürdürülebilirlik” sorununu ortaya çıkarması.
  9. Kripto para madenciliğinde yüksek enerji kullanımının küresel ısınmaya yol açması.

  Raporda Yer Verilen Artılar

  Raporda kripto paraların artıları arasında gösterilen bazı özellikler ise şöyle:

  • Kripto para işlemlerinin kolay ve hızlı olması.
  • 7/24 aralıksız işlem yapılabiliyor olması.
  • İşlemler için limit bulunmaması.
  • İşlemlerin düşük maliyetlerle gerçekleştirilebilmesi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle