Kripto Para

El Salvador BTC hamlesini İsviçre’ye taşıdı!

  Eylül 2021 itibariyle Bitcoin’i (BTC) yasal para birimi olarak kabul eden ve kullanan El Salvador, eleştirilere rağmen Bitcoin adımlarını genişletmeye devam ediyor. El Salvador, bu kez de Bitcoin ve kripto paraların yaygın olarak kullanıldığı İsviçre’nin Lugano kentinde Bitcoin elçiliği açtı.

  El Salvador, geçtiğimiz yıl dünyanın Bitcoin (BTC) ile tanıdığı bir ülke haline geldi. Orta Amerika’nın en küçük ülkesi olan El Salvador, Bitcoin’e kadar genel olarak çete savaşları ve yüksek suç oranları ile bilinen bir ülke konumundaydı. Ancak Haziran 2021’de oy çokluğuyla kabul edilen Bitcoin yasa tasarısının Eylül 2021’de resmi olarak yürürlüğe girmesiyle, El Salvador tüm dünyada Bitcoin ile tanınır hale geldi. Bu konuda ekonomik zeminde birçok eleştiriye maruz kalmış olsa da El Salvador Bitcoin adımlarını genişletmeye devam ediyor.

  El Salvador Bitcoin Elçiliği Açtı

  El Salvador’un Bitcoin’i ABD doları ile birlikte yasal para birimi olarak kullanmaya başlaması, birçok merkez bankasını, ülke hükümetini ve Dünya Bankası ile IMF gibi uluslararası finans kuruluşlarını harekete geçirdi. Ancak El Salvador Bitcoin adımlarından geri dönmedi ve tam aksine, ülkede “Bitcoin Şehri” kurmak için çalışmalarını hızlandırdı. Son dönemlerde El Salvador kripto para piyasasında düşüşlerin öne çıkmasıyla daha yoğun eleştirilerin hedefinde kalmış olsa da yönünü İsviçre’nin Lugano kentine çevirdi.

  Lugano’da Bitcoin Ofisi Açıldı

  İsviçre’nin Lugano kenti, uzun bir süredir kripto para benimsemesi ile tanınıyor. Bölgede çeşitli ödemelerde kripto paralar kullanılabiliyor ve Bitcoin’in yayıldığı biliniyor. Bu nedenle El Salvador’un elçilik için Lugano’yu tercih etmesi sürpriz olmadı. El Salvador, Lugano şehrinde Bitcoin’in benimsenmesinin yaygınlaşması için mutabakat anlaşması imzaladı. Öte yandan El Salvador’un ABD büyükelçisi Milena Mayorga, El Salvador’un bir de Lugano’da bir Bitcoin ofisi açtığını bildirdi.

  Mayorga’dan “Ekonomik Güvenlik ve Özgürlük” Vurgusu

  Plan B forumu sırasında konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Mayorga, Bitcoin ofisinin Avrupa genelinde Bitcoin’i savunmayı misyon edinmiş olan fahri konsolos tarafından yönetileceğini ifade etti. Mayorga konuya ilişkin açıklamasında şöyle konuştu:

  “Salvadorlu arkadaşlarım ve ben, Bitcoin konusunda çok heyecanlıyız. Bu girişim herkesin ekonomik güvenliğe ve ekonomik özgürlüğe erişimini artırmaya yardımcı olabilir. Bunu görmek için sabırsızlanıyorum.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle