Kripto Para

TCMB dijital paralar konusunda Rusya ve Çin ile görüştü

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yıllık faaliyet raporunda kripto para sektörünü yakından ilgilendiren ifadeler kullandı. Buna göre, TCMB 2020 yılındaki çalışmaları arasında Rusya ve Çin ile kripto paralar konusunda görüşme yaptı…

  Yerli kripto para sektörünü yakından ilgilendiren açıklamalar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan geldi. 2020 yılı faaliyet raporunu yayınlayan TCMB, dijital merkez bankası parası olarak bilinen CBDC’ler ile ilgili ne tür çalışmalar yapıldığını açıkladı. Bankanın açıklamasına göre geçtiğimiz yıl içinde Rusya Merkez Bankasının ev sahipliğinde düzenlenen iki farklı etkinlikte CBDC’ler konuşuldu.

  21 Ülkenin Merkez Bankası Katılım Gösterdi

  Dijital merkez bankası paraları için yapılan araştırmalar kapsamında TCMB ve Rusya Merkez Bankası öncülüğünde, Para Politikası ve Finansal İstikrar Çalışma Grubu kuruldu. Bu grup, geçtiğimiz yılın sonlarına doğru internet ortamında bir araya gelerek online konferans gerçekleştirdi. Söz konusu konferansın ana gündem maddesi de kripto para sektöründe çok konuşulan dijital merkez bankası paraları (CBDC) oldu.

  TCMB dışında Rusya ve Çin merkez bankalarının da öncülüğünde başlatılan toplantıya 21 farklı ülkenin merkez bankası başkanı katıldı. Toplantı sonucunda Rusya kanadından yapılan konuyla ilgili kamuoyu açıklamasında şu ifadeler kullanılmıştı: “Merkez Bankası olarak, stablecoinler ile yapılan para transferlerine kısıtlama getirebiliriz. Bu, oldukça önemli. Bizim ödeme aracımız ruble ve dijital rubledir. Stablecoin olsun, özel amaçlı kripto paralar olsun, geri kalan hiçbir şey ödeme aracı olarak kullanılamaz.”

  TCMB Dijital Merkez Bankası Parası Çalışmaları

  Toplantıya katılan diğer ülkelerin merkez bankası başkanlarının bu görüşlere katılıp katılmadığı konusunda henüz detaylı bilgiler paylaşılmadı. Öte yandan yerli kripto para yatırımcılarını ve sektörü yakından ilgilendiren açıklamalar eski TCMB Başkanı Naci Ağbal tarafından yapılmıştı. 

  Ağbal, TCMB öncülüğünde çıkartılacak dijital para projesi için Ar-Ge çalışmalarının başlatıldığı ve araştırmalara hız verildiğini açıklamıştı. Ağbal hedeflerini, ihraç edilebilirliğini farklı senaryolar altında incelemek, test etmek ve araştırma geliştirme faaliyetlerini hayata geçirmek şeklinde açıklamıştı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle