Kripto Para

TCMB, FAST üst limit güncellemesini yaptı!

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Kasım 2020’de bir adım atarak Türkiye’de ödemelerin 7/24 yapılabilmesine olanak tanıyan FAST sistemini tanıtmıştı. Ocak 2021’de kullanıma sunulan FAST, o tarihten bu yana geliştiriliyor. TCMB’nin, FAST için 3 hafta önce yaptığı üst limit güncellemesini de uygulamaya alındı.

  Türkiye’de bankacılık işlemleri, 2021 yılına kadar sınırlı şekilde yapılabiliyordu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bu sınırların bir kısmının kaldırılması için Kasım 2020’de bir adım attı. O dönemde TCMB, Türkiye’de ödemelerin 7/24 yapılabilmesini sağlayacak olan FAST sistemini tanıtmıştı. FAST sistemi daha sonra Ocak 2021’de kullanıma sunuldu. Kullanıma sunulduğu tarihten bu yana çeşitli şekillerde güncelleştirilen FAST sistemi için son güncelleme de yapıldı. TCMB, FAST için üst limit güncellemesini de uygulamaya koydu.

  FAST Üst Limit Güncellemesi Gerçekleşti

  TCMB, FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) sistemi için üst limit güncellemesinin yapılacağını 3 hafta önce 9 Temmuz tarihinde duyurmuştu. TCMB tarafından 9 Temmuz tarihinde yapılan açıklamada, FAST ile gerçekleştirilen işlemlerde üst limitin 2 bin TL seviyesine çıkarılacağı belirtilmişti. Söz konusu açıklamada, güncellemenin uygulamaya alınacağı tarih de 4 Ağustos olarak belirtilmişti. 3 haftadır söz konusu güncellemeyi bekleyen kullanıcılar, üst limit güncellemesine kavuştu.

  FAST Para Gönderme Üst Limiti 40 Katına Çıkarılmış Oldu

  TCMB tarafından yapılan söz konusu güncellemeye kadar FAST ile para gönderme işlemlerinde üst limit 1.000 TL seviyesindeydi. Hatta FAST uygulamaya alındığı ilk dönemde para gönderme işlemleri sadece 50 TL ile sınırlıydı. Yani uygulamanın piyasaya sürüldüğü tarihten bu yana üst limit 40 katına çıkarılmış oldu. Kullanıcılar, FAST ile artık saat ve gün sınırlaması olamadan anında para gönderme işlemleri yapabiliyor. FAST uygulaması farklı bankalar arası transferlerde oldukça işe yarıyor. Bu durum, kripto para kullanıcılarını da ilgilendiriyor.

  FAST Sistemi Kripto Para Kullanıcılarını Nasıl Etkileyebilir?

  Bilindiği gibi Türkiye’de bazı bankalardan kripto para borsalarına fon transferleri kısıtlandı. Bu da yatırımcıların bu platformlarda gün ve saat engeline takılmasına neden oldu. Kripto para borsalarının ortakları olan bankalarda hesabı olmayan kullanıcılar, mesai saatleri dışında ve günlerinde işlem yapamıyordu. Artık kullanıcılar, FAST sistemi ile bu sorunu aşmış oldu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle